Jediné prase žijící v Afghánistánu propustili z karantény

Policisté se při otevření krabice asi nestačili divit  (Autor: ilustrační foto)
Autor: ČTK, šim - 
4. července 2009
17:36

Jediné prase, o němž je známo, že žije v Afghánistánu, bylo dnes propuštěno z karantény, do níž bylo uzavřeno před dvěma měsíci v obavě z prasečí chřipky.

Čuník, jenž patří k exponátům zoologické zahrady v Kábulu, se tak může znovu vesele rochnit v bahně, píše agentura Reuters.

Pašík je kuriozitou v muslimském Afghánistánu, kde vepřové i různé pochutiny z prasete patří k zapovězeným produktům, protože islám považuje prase za nečisté zvíře. Do karantény byl umístěn poté, co celý svět zachvátila panika z nové chřipky A(H1N1), pro niž se vžilo běžné označení "prasečí".

"Našinci nechápou, že nemoc se přenáší jen z člověka na člověka a báli se, že by se nová chřipka mohla šířit z naší zoo, protože tu máme prase," říká ředitel zoologické zahrady Azíz Gul Sakíb. "Jiné zoo v zahraničí nám říkaly, že nemusíme mít obavy ... a když lidé začali sami chápat, že nemoc nepochází ze samotných prasat, mohli jsme to naše zase pustit ven.“

Chanzir, což v paštunštině znamená prase, se nezúčastněně vykolébal z betonového přechodného příbytku, odkud ho ošetřovatelé jemným pošťuchováním holemi vyháněli do obvyklého výběhu se zelenými keříky a bahnitým rybníčkem, do něhož okamžitě strčil rypák.

Někteří návštěvníci ale z jeho svobody nebyli nijak nadšení. "Je to prase, nejnečistější věc, může mě nakazit," hrozil se sedmnáctiletý Razá, který si raději zakryl ústa i nos. "Je to harám (zakázané) a my bychom na něj neměli ani koukat. Nemyslím, že by vůbec měl být v zoo," dodal další, který se agentuře Reuters představil jako Násim.

anka ( 4. července 2009 21:38 )

no vidite, a v Kanade uz zemrelo 22 lidi na tuto nakazu....

gogo ( 4. července 2009 21:03 )

Možná že má v pozadí nějaký zájem světový farmaceutický průmysl či jiné odvětví. Ale zjištěným faktem zůstává, že u drtivé většiny z toho mála nakažených je průběh onemocnění podstatně mírnější než u běžné chřipky... Zjednodušeně řečeno - tento vir se neumí v těle hostile množit příliš rychle takže imunitní systém napadeného je schopen včas a v dostatečné míře zmobilisovat své zálohy ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud