Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Světovým podnikatelem roku je Číňan Cao Dewang

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK - 
31. května 2009
09:02

Číňan Cao Dewang získal titul nejlepšího podnikatele světa. Jeho firma Fuyao Glass Industry je největším výrobcem autoskel v Číně a čtvrtým nejvýznamnějším producentem ve světě. Uvedl to v neděli server iDnes.cz.

V soutěži pořádané společností Ernst & Young byl Dewang vybrán z podnikatelů reprezentujících více než 40 zemí, včetně České republiky. Tu reprezentoval majitel softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář.

"Je to velké překvapení a cítím, že na mě bude vyvíjen ještě větší tlak, abych byl dobrý. Jinak bych se musel stydět a zahanbil bych nejen porotce, kteří mi cenu dali, ale také celou Čínu," uvedl Dewang po vyhlášení.

"Myslím, že jsem vyhrál díky tomu, že jsem firmu vybudoval od nuly," řekl. Dříve se v Číně žádná skla do aut nevyráběla, dnes jdou z asijské země do celého světa. "A já mám 70 procent trhu," dodal.

Jeho firma patří mezi deset největších dodavatelů amerického koncernu General Motors. Dewang věří, že automobilka přežije a bude dál vyrábět.

Společnost Fuyao Group byla založena v roce 1987. O šest let později vstoupila pod názvem Fuyao Glass na burzu v Šanghaji. Je největším výrobcem a exportérem v Číně, pracuje pro ni přes deset tisíc lidí, připomněl iDnes.

Výsledky soutěže byly letos vyhlášeny po třiadvacáté. Loni se světovým podnikatelem roku se stal doktor Jean-Paul Clozel, zakladatel švýcarské biotechnologické firmy Actelion Pharmaceuticals a předloni zvítězil Guy Laliberté, zakladatel originálních cirkusů Cirque du Soleil. Světovým podnikatelem roku 2006 se stal Bill Lynch z jihoafrické společnosti Imperial Holdings, o rok dříve to byl americký podnikatel Wayne Huizenga.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi