Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Na břehy Austrálie se přivalily tuny ropy

Záchranáři se sanží odstranit obří ropné skvrny, které způsobila havárie tankeru Pacific Adventurer.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
13. března 2009
17:45

Australské úřady dnes vyhlásily část východního pobřeží v blízkosti města Brisbane oblastí katastrofy. Jedny z nejpopulárnějších australských pláží totiž zaplavily tuny pohonných hmot z nákladní lodi Pacific Adventurer, která ve středu uvízla u břehů.

Vláda státu Queensland oblast katastrofy vyhlásila na 60 kilometrech pláží a tím dala úřadům pravomoc uzavřít je před návštěvníky. Místo turistů se tak dnes po plážích pohybovaly především buldozery a další mohutné stroje, které se snažily černý povlak z písku odstranit.

"Je to naše pláž. Chodím sem již roky a je smutné vidět tu něco takového," řekla jedna z obyvatelek města Coolum Vicki Ayliffeová při pohledu na zasaženou pláž.

Nejhůře postiženou oblastní jsou národní parky Moreton a Bribie Islands, které se nacházejí severně od Brisbane, hlavního města státu. Zatím není jasné, jaké budou dlouhodobé dopady na životní prostředí. Vláda Queenslandu popřela, že by jednala příliš pomalu na odvrácení ekologické katastrofy a firmě, která loď vlastní, pohrozila mnohamilionovou kompenzační žalobou.

Majitel plavidla Pacific Adventurer, britská firma Swire Shipping, sdělil, že během cyklonu Hamish z paluby sjelo několik kontejnerů, které udělaly díru do trupu lodi. Podle prvních informací společnosti z plavidla uniklo 42.500 litrů těžkého oleje. Později však firma uvedla, že se vylilo "výrazně více" pohonných hmot, neupřesnila ale kolik.

Australské úřady nyní loď zadržují a prohlásily, že ji nepustí, dokud se k jejich spokojenosti nevysvětlí okolnosti nehody. Vláda Queenslandu navíc společnost obvinila z toho, že o katastrofě neinformovala pravdivě.

"Půjdeme po majitelích té lodi a budeme požadovat plnou náhradu nákladů za tenhle úklid," sdělila premiérka státu Anna Blighová. "Je možné ... že to je největší ekologická katastrofa, které jsme čelili," dodala.

Podle australských zákonů majitelům lodi hrozí pokuta až 2 miliony australských dolarů (asi 27 milionů korun) a případně až 250 milionů australských dolarů (asi 3,4 miliardy korun) za poškození životního prostředí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud