Válečný zločinec Mladić se prý skrývá v paneláku

Válečný zločinec Ratko Mladić
Autor: ČTK - 
9. března 2009
10:23

Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić (65), kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stíhá za genocidu a zločiny proti lidskosti, žije údajně již pět let v jednom panelovém domě v Bělehradě.

Uvedl to v pondělí bělehradský deník Press s odvoláním na informace srbských tajných služeb. Generál Mladić prý přerušil veškerý kontakt s vnějším světem a potravinami a léky ho zaopatřuje jen několik zasvěcených osob.

Čtvrť Nový Bělehrad nabízí podle Pressu jako "správná velkoměstská džungle" ideální prostředí, aby se zde Mladić mohl nerušeně skrývat. Srbské úřady údajně počítají s tím, že při zatýkání bude klást odpor, nebo se pokusí spáchat sebevraždu. Srbský ministr pro spolupráci s haagským tribunálem Rasim Ljajić před několika dny prohlásil, že generál bude dopaden ještě před koncem tohoto roku.

Mladič je v Haagu obviněn především z toho, že zorganizoval masakr asi 8000 Muslimů v roce 1995 ve Srebrenici a že se během války v letech 1992 až 1995 podílel na obléhání bosenské metropole Sarajeva.

Srbské úřady nedávno přiznaly, že Mladić se určitou dobu skrýval v Bělehradě. Ještě před pádem jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000 se prý po srbské metropoli volně pohyboval. V roce 2001 byl podle telefonického rozhovoru lokalizován v oblasti Valjeva nedaleko od hranic s Bosnou. Od roku 2002 už jeho stopu nikdo nezachytil a jakoby se po něm slehla zem.

Srbsko je v posledních letech terčem soustředěného tlaku Evropské unie k těsné spolupráci s ICTY, pokud se chce Bělehrad v budoucnu ucházet o členství v EU. Ve zprávě Radě bezpečnosti OSN z loňského prosince hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz uvedl, že spolupráce Srbska s tribunálem se zlepšila, ale že je zapotřebí větší úsilí, aby bylo zajištěno dopadení Mladiče a bývalého vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiče.

Loni v létě byl po třinácti letech na útěku zatčen bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić, který se rovněž ukrýval před spravedlností v Bělehradě v přestrojení za léčitele alternativní medicíny. V Haagu nyní čelí obžalobě z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hefajstos ( 9. března 2009 11:15 )

je zločinec a teroristé z Kosova,generálové z Chorvatska.USA,i EU.za vraždy Srbů potrestání nejsou?Chce se mi blít velebnosti

spelec5 ( 9. března 2009 10:36 )

Pořád slyším jen o zadržování Srbů, do hajzlu ,to byli v té válce jen oni - kde jsou zločinci z Chorvatska,Kosova, USA a podobně - fakt demokratický soud v Haagu. Je to banda šašků, která je ve vleku mezinárodní mafie vedené USA !!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud