Air Force One zřejmě doprovodí gripeny

Air Force One  (Autor: wikipedia.org)
Autor: ČTK - 
5. března 2009
14:35

V sobotu 4. dubna odpoledne budou mít nadzvukové gripeny ze základny v Čáslavi neobvyklý úkol.

Podle představ ministerstva obrany by měly doprovázet na pražské letiště letoun Air Force One s novým americkým prezidentem Barackem Obamou na palubě. Krátce po přistání tohoto letadla, směřujícího ze summitu NATO ve Štrasburku a německém Kehlu, dosedne na plochu ruzyňského letiště další americký speciál. Přiveze více než stovku novinářů, kteří první evropskou cestu 44. prezidenta USA přiblíží čtenářům, posluchačům a divákům za Atlantikem.

"Je to zatím jen plán, oficiálně s námi ještě nikdo nejednal," řekl ČTK o připravovaném čestném leteckém doprovodu prezidentského speciálu mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Kromě čestného leteckého doprovodu vojáci počítají také s vyčleněním čestné jednotky.

Kromě amerického prezidenta do Prahy přijedou na neformální summit i hlavy států všech zemí Evropské unie, a tak budou bezpečnostní opatření podle všeho zcela mimořádná. Podobat by se měla přípravám na summit NATO v roce 2002, kterého se v Kongresovém centru zúčastnil Obamův předchůdce George Bush. Jeho poslední návštěva v roce 2007 byla přirovnávána k rozsáhlým manévrům.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud