Zákeřný počítačový virus se tryskem šíří světem

PC virus
Autor: ČTK - 
18. ledna 2009
14:36

Spojenými státy, Evropou a Asií se rychle šíří počítačový virus, který možná zanechává uživatele s operačním systémem Microsoft Windows napospas pirátům.

Tento poplach ale může být planý, uvedla v noci na neděli firma F-Secure. Podle jejích údajů vir již napadl ve světě téměř devět milionů počítačů.

Zákeřný počítačový software sice v poslední době patří mezi běžné starosti, nový virus je podle F-Secure nezvykle rychlý. Za několik týdnů se šířil firemními počítačovými sítěmi rychleji než cokoli jiného za poslední roky.

Vir možná ale nepracuje tak, jak si jeho tvůrci přáli. Hlavní poradce F-Secure pro zabezpečení počítačů Patrik Runald uvádí, že vir varuje uživatele počítače na předstírané napadení a nabízí jako pomoc prodej antivirového softwaru. Vir se tak šíří bez efektu, pro napadené počítače ale přesto může být hrozbou.

"Gang, který je za tímto červem, ho zatím ještě nevyužil," míní šéf průzkumu F-Secure Nikko Hypponen. "Můžou ale s jakýmkoli z těchto strojů

Microsoft vydal zabezpečovací software proti viru toto úterý. Vir dostal označení «Downadup» nebo «Conficker» a zdá se, že jde o novou verzi programu, který se objevil v říjnu. Lidé z Microsoftu ale nebyli v sobotu k zastižení, aby se k odhadům finské firmy vyjádřili.

Většina počítačů s Windows si bezpečnostní update stáhne automaticky. Hypponen ale dodává, že na zasažených strojích virus vyřadí tento update z provozu.

Původ viru je neznámý, lidé z F-Secure si ale myslí, že pochází z Ukrajiny. Hypponen dodal, že je kódovaný tak, aby počítače odtamtud nepoškozoval. Nabízí se vysvětlení, že autoři chtěli ujít pozornosti místních orgánů, napsala agentura AP.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

miles ( 18. ledna 2009 16:22 )

NA SVĚTOVOU KRISI FINANČNÍ ABY SE JIM ZVEDNUL " BUSINESS " PO AMERICKU. KOLEM BENZINOVÉ PUMPY ROZHAZUJÍ ŘEBÍČKY ABY MOHLI OPRAVOVAT PÍCHLÉ PNEUMATIKY. ZNÁME TO. MADE IN USA !!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud