Na hlavním nádraží v Bombaji našli výbušniny

Teroristický útok v Indii
Autor: ČTK - 
3. 12. 2008
17:29

Indická policie ve středu na hlavním nádraží v Bombaji, které se minulý týden stalo jedním z cílů teroristů, nalezla a zneškodnila osm kilogramů výbušnin.

S odvoláním na indická média to uvedla agentura Reuters. V Bombaji se dnes mezitím ke smutečnímu shromáždění sešlo 10.000 lidí, kteří si připomínali památku obětí z minulého týdne. Mnozí z účastníků akce protestovali proti indické vládě, která útokům nedokázala zabránit.

Policie objevila a zneškodnila dvě čtyřkilové výbušniny, které v taškách na nádraží zanechala desítka teroristů minulou středu, kdy zahájila svůj útok na město. Zatím není jasné, proč byly výbušniny nalezeny až nyní. Během třídenního masakru přišlo o život 171 osob včetně 26 cizinců a 294 lidí utrpělo zranění.

Nejvíce účastníků dnešního smutečního shromáždění se sešlo v blízkosti hotelu Tádžmahal, kde teroristé soustředili jeden z svých nejtvrdších útoků. Mnozí z nich neskrývali své rozhořčení nad indickou vládou, která nedokázala útokům předejít. "Vidíte, jak jsou lidé rozhořčeni a zarmouceni," řekl novinářům jeden z protestujících. "Přišel jsem s přáteli, protože už toho máme dost. Politici musejí začít něco dělat, nesmí námi dále pohrdat," dodal.

Demonstranti nesli transparenty odsuzující terorismus, indické politiky, ale také Pákistán. Indie se nestala terčem teroristů poprvé, nyní ale podle pozorovatelů útoky zasáhly bohatší vrstvy obyvatel, a jelikož ty mají vetší přístup k moci a médiím, jejich protesty se nedají přehlédnout.

Indické úřady z útoků obvinily teroristickou organizaci Laškare tajjaba, která má základny v Pákistánu. Podle pákistánského prezidenta Ásifa Alího Zardárího ale Dillí nepředložilo jediný hmatatelný důkaz, že teroristé byli skutečně Pákistánci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa