Castro: Politika USA se pod Obamou nezmění

Barack Obama se svojí manželkou Michelle  (Autor: AFP)
Autor: ČTK - 
15. listopadu 2008
08:35

Bývalý kubánský předák Fidel Castro v reakci na výsledky amerických prezidentských voleb vyjádřil pochybnosti, že střídání v Bílém domě přinese také změnu v zahraniční politice Spojených států.

 

Vyplývá to z pátečního Castrova vyjádření zveřejněného na vládou kontrolovaném webu, v němž však jméno Baracka Obamy přímo nezmínil.

"Mnozí sní o tom, že díky prosté změně ve vedení se říše stane více tolerantní a méně bojechtivá," napsal Fidel Castro.

"Nejintimnější myšlenky občana, který se ujme kormidla, nejsou dosud známy," prohlásil také churavějící politik v narážce na budoucího amerického prezidenta. "Bylo by ale vysoce naivní věřit, že dobré úmysly jednoho inteligentního člověka by mohly změnit to, co vytvořila staletí zájmů a sobectví. Dějiny lidstva ukazují odlišné věci," uvedl kubánský vůdce.

Castro se již dříve vyjádřil, že on sám by v amerických prezidentských volbách volil Obamu. Podle jeho názoru Obama svého republikánského protivníka Johna McCaina převyšuje inteligencí a je prý "čistý zázrak", že Obama ještě nebyl zavražděn jako Martin Luther King.

Samotný Obama se nedávno příznivě vyslovil k možnosti uvolnění napětí mezi Kubou a Spojenými státy, které na komunistický ostrov v roce 1962 uvalily embargo, zatímco McCain byl pro zachování tvrdé linie, jakou prosazuje současná vláda George Bushe.

Dvaaosmdesátiletý Fidel Castro předal ze zdravotních důvodů v roce 2006 prezidentský úřad po půlstoletí u moci svému mladšímu bratru Raúlovi. Nadále má ale velký vliv na kubánskou společnost a politiku.

Další videa
Články odjinud