Američtí voliči rozhodují o novém prezidentovi

barack obama, john mccain
barack obama, john mccain  (Autor: AFP)
Autor: ČTK - 
4. listopadu 2008
21:31

Voliči ve Spojených státech v dnešních prezidentských volbách rozhodují o tom, zda se příštím šéfem Bílého domu stane demokrat Barack Obama nebo republikán John McCain.

Hlasování skončilo, hlasy se sčítají. Podle prvních výsledků ze tří států vítězí McCain ve dvou - Kentucky a Západní Virginii, Obama v jednom - Vermontu.

Pro vítězství demokrata Obamy mluví nejen poslední předvolební průzkumy veřejného mínění, ale i mediální odhady z dnešního večera; všeobecně se ale předpokládá těsný výsledek.

Rozjezd voleb v řadě států charakterizovaly dlouhé fronty před volebními místnostmi a v některých místech i potíže s volebními přístroji.

První odhady výsledků se očekávají po půlnoci - tedy ve středu - SEČ. Další budou zveřejňovány s tím, jak se budou zavírat volební místnosti v jednotlivých státech od východu USA na západ. Volební odhady sestavované na základě odpovědí občanů odcházejících z volebních místností by se mohly klonit k republikánům, protože podle statistik mezi voliči, kteří využili možnosti volit předčasně, převládali demokraté. Zavádějící by ale bylo i přikládat zásadní význam výsledkům předčasných voleb.

Hlasování tradičně jako první začalo již o půlnoci místního času (06:00 SEČ) ve dvou malých obcích v New Hampshiru. Vítězství si v těchto místech, která byla v předchozích volbách baštou republikánů, připsal Barack Obama.

Ve prospěch demokratického kandidáta hovoří i závěrečný průzkum Zogbyho institutu. Podle něj Obama vede nad svým rivalem v pěti z osmi států, které jsou klíčové pro výsledek dnešních voleb.

Demokratický kandidát a jeho manželka Michelle odhlasovali v Chicagu ve státě Illinois kolem 7:30 místního času (14:30 SEČ). Kandidát na viceprezidenta za demokraty Joe Biden s manželkou Jill a devadesátiletou matkou Catherine odevzdali svůj hlas ve Wilmingtonu ve státě Delaware.

McCain hlasoval ve Phoenixu ve svém domovském státě Arizona, vzhledem k časovému posunu se dostal k hlasovací urně až v 17:00 SEČ. Republikánská kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová hlasovala v doprovodu manžela Todda v městečku Wasilla na Aljašce krátce po 17. hodině SEČ, tedy jen těsně poté, co byly otevřeny volební místnosti.

Také oba američtí kosmonauti v Mezinárodní vesmírné stanici ISS, Michael Fincke a Greg Chamitoff, již odvolili a zároveň vyzvali spoluobčany, aby šli rovněž odevzdat svůj hlas. "Měli byste si všichni najít čas jít k volbám. Když jsme mohli hlasovat my z vesmíru, vy na Zemi můžete tím spíš," řekl Fincke.

Od začátku voleb se začaly v některých místech projevovat různé potíže, od dlouhých front před hlasovacími místnostmi až po problémy s volebními přístroji. Už před otevřením volebních místností se ve východních státech Virginia, New York a New Jersey začínaly na ulicích tvořit fronty voličů, například ve Woodbridge ve Virginii stálo v okamžiku otevření volební místnosti v 6:00 místního času (12:00 SEČ) ve frontě už na 200 lidí. Někde jsou potíže s hlasovacími přístroji a voliči museli dostat tradiční papírové lístky, jinde selhal lidský faktor.

Z americké komunity v Česku, která podle odhadů čítá asi 5500 lidí, jich přes americké velvyslanectví šlo odevzdat hlasovací lístek asi tři sta. To ale nevypovídá o skutečném zájmu, protože Američané si mohli odeslání zajistit sami. Mezi Američany žijícími v Praze se zdá být favoritem dnešních voleb Barack Obama.

Celý svět prezidentské volby v USA sleduje s velkým napětím. "Pro ty, koho Amerika v poslední době rozčarovala, a k nim patří i mnoho Američanů, Obama představuje možnost obnovy pozitivních vztahů," řekl londýnský starosta Boris Johnson. "Obama je americký Gorbačov: i on Spojené státy zničí, ne zreformuje," prohlásil ruský nacionalista Vladimir Žirinovský.

Podle mediálních odhadů z dnešního večera by Obama mohl zvítězit podle očekávání ve všech státech, kde demokraté vyhráli i v roce 2004. To mu poskytne 251 volitelů, a pokud by zvítězil i v několika nerozhodných státech, získal by asi 270 volitelů z celkového počtu 538 a tím i prezidentský úřad, napsala agentura AP.

McCain by naproti tomu musel udržet nejen všechny státy, v nichž posledně zvítězil Bush, ale získat i nějaký dosud demokraty volící stát, například Pensylvánii, aby si uchoval šanci, dodává agentura. Volitelé rozhodnou 6. ledna a celý proces se uzavře 20. ledna slavnostní inaugurací. Tehdy začne funkční období nového prezidenta.

Kromě nového prezidenta dnes američtí voliči vybírají všech 435 členů Sněmovny reprezentantů a třetinu senátorů. Konají se rovněž státní a obecní volby a přes 150 místních referend.