Experti o masakru: Hrozí nárůst hromadných vražd! U lidí roste stres
Jak by se něčemu takovému dalo zabránit? Masakr v restauraci Družba v Uherském Brodě vyvolal mj. tuto důležitou otázku, na kterou ale rozhodně není snadná odpověď. Experti navíc varují, že podobných útoků může ve společnosti přibývat! Roste totiž stres ve společnosti.
Postřílení osmi lidí v uherskobrodské restauraci bylo hromadnou vraždou, které se podle expertů oslovených ČTK zabránit nedá. Šílení střelci se nemstí na konkrétních vinících, vraždí neznámé lidi a chtějí vyvolat děs a hrůzu. Patří k nim i Zdeněk K., který po úterním hrůzném činu spáchal sebevraždu. Údajně byl deset let nezaměstnaný, pečoval o duševně chorou ženu a stěžoval si na šikanu. Jako introvert držel vše v sobě, až vybuchl.
Podle expertů hrozí, že s narůstajícím stresem ve společnosti bude takových činů přibývat. Potvrzuje to podle nich příklad USA. Riziko zvyšuje podle nich snadná dostupnost zbraní. Problém vidí i v tom, že do péče psychiatra se nedostane každý, kdo by ji potřeboval.
Obrovská je i zátěž pro členy rodiny, kteří o duševně nemocné pečují. „Systém psychiatrické péče v Česku nepochybně zachytává spíše identifikované nemocné, kteří buď sami nebo jejich okolí vyhledají pomoc. Málo ji lidem staví do cesty,“ řekl ČTK ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý. Reforma proto počítá se zřízením terénních týmů, které by vtáhly lidi přes jejich běžné potřeby a životní situace do léčby.
Zda Zdeněk K. patřil k těm, u nichž vyvolala tíživá životní situace psychickou poruchu, nechtěl Hollý spekulovat. Potvrdil ale, že pokud je tlak dlouhodobý, může se člověk „začít projevovat nemocně“. Mužovu zátěž zřejmě zvyšovala péče o duševně chorou ženu. Podle studie Evropské federace organizací rodinných příslušníků duševně nemocných (UEFAMI) pociťují tři čtvrtiny pečovatelů obrovskou emocionální a fyzickou zátěž. Čtyři z deseti pečovatelů bojují s neustálou úzkostí a jedna třetina je deprimovaná, citoval ze studie Hollý.
K osobnosti šílených střelců řekl ČTK bohnický náměstek Ivan David, že půlka jich trpí psychózou a půlka má závažnou poruchu osobnosti. Z psychotiků je nebezpečné jedno procento, v ČR jich je zhruba 100 000, nebezpečná je asi tisícovka. „Faktory, pro které jsou nebezpeční, jsou zneužívání alkoholu a drog, vyhýbání se psychiatrické léčbě a vynechávání léků, mužské pohlaví a zpravidla také slyší hlasy, které jim něco nařizují,“ shrnul David.
Pokud jde o závažné poruchy osobnosti, nedodržují tito lidé běžné sociální a morální normy, nepřiměřeně reagují na údajné příkoří, bývají introverti. „Nikdo neví, co se v nich děje, nemají možnost korigovat své chování, protože o svých myšlenkách s nikým nehovoří,“ vysvětlil David. To, že je člověk introvert, ale neznamená, že je nebezpečný, je to jen další rys, který se na tom může podílet. „Jde o souběh příčin – dlouhodobý stres, špatná sociální situace mohou vést k tomu, že člověk může být pro své okolí nebezpečný,“ řekl a dodal, že v podobné situaci jako uherskobrodský vrah jsou tisíce lidí a nevolí tento děsivý způsob jednání.
adeso: a Vy si myslíte, že mezi lékaři se nenajdou pice ?..ale najdou !