Zachránil je babybox

Autor: hlo - 
21. 8. 2008
17:00

Babybox v pražském Hloubětíně vydal ve středu další miminko – nalezence. Pamatujete si na ostatní novorozence, kterým babybox pomohl?

První z 11 babyboxů, které zatím byly v Česku zprovozněny, spatřil světlo světa v GynCentru na pražském Hloubětíně přesně na Mezinárodní den dětí, 1. června roku 2005. Co se za již více než tříletou historii českých babyboxů odehrálo a kterým miminkům tyto schránky zřejmě zachránily život?

1. Sonička

Sonička: Téměř měsíc starou holčičku odložila její matka do babyboxu jako oficiálně první dítě. Stalo se tak 17. února 2005 na pražském Hloubětíně.Sonička: Téměř měsíc starou holčičku odložila její matka do babyboxu jako oficiálně první dítě. Stalo se tak 17. února 2005 na pražském Hloubětíně. | 

Téměř měsíc starou holčičku odložila její matka do babyboxu jako oficiálně první dítě. Stalo se tak 17. února 2005 na pražském Hloubětíně. Aby si byla žena jistá, že dítě bylo nalezeno v pořádku, počkala u boxu až do chvíle, kdy přiběhli zdravotníci. Bylo to jedno z jejích dvojčat. V přiloženém dopise svůj čin vysvětlila tím, že by jako matka samoživitelka vychovávat obě děti nezvládala. Po 14 dnech však žena své rozhodnutí náhle změnila. Sonička se tedy znovu šťastně ocitla u své sestřičky a mohou vyrůstat spolu.

2. Petřík

První babybox byl otevřen v Praze, Brno si muselo na svůj vlastní chvíli počkat. V pondělí 29. srpna 2005 předal pracovníkům Fondu ohrožených dětí neznámý muž miminko v košíku. V něm byl i dopis od matky dítěte, která prosila, aby dítě bylo předáno do Klokánku. Chlapec byl podle ošetřujícího lékaře pojmenován jako Petr. V objektu nemocnice U milosrdných bratří v Brně tato událost urychlila umístění babyboxu. K slavnostnímu otevření prvního moravského babyboxu došlo 3. listopadu 2005.

3. Jituška

11. 10. 2005 došlo v České Lípě k nalezení dalšího miminka před novorozeneckým oddělením tamější nemocnice. Holčička, po zdravotní sestře pojmenovaná jako Jituška, byla pouze 12 hodin stará. Médii poté proběhla zpráva, že po matce dítěte se pátrá, tato informace však nebyla pravdivá.

4. Liduška

Liduška patří k brněnským nalezencům. 9. června 2006 ji přímo do brněnské nemocnice U milosrdných bratří po chvíli postávání před babyboxem zanesla osobně její matka.Liduška patří k brněnským nalezencům. 9. června 2006 ji přímo do brněnské nemocnice U milosrdných bratří po chvíli postávání před babyboxem zanesla osobně její matka. | 

Liduška patří k brněnským nalezencům. 9. června 2006 ji přímo do brněnské nemocnice U milosrdných bratří po chvíli postávání před babyboxem zanesla osobně její matka. Pouhých 12 dní poté stačilo k tomu, aby došlo k osvojení miminka. Happyend se konal již 21. června, kdy si noví rodiče odvezli Lidušku domů.

5. Adam Ježíšek

Chlapec starý několik dní dostal poněkud netypické jméno - Adam Ježíšek. Nalezen byl totiž 21.12.2006, a to v babyboxu GynCentra v pražském Hloubětíně. Zdravé miminko bylo převezeno na novorozenecké oddělení jedné pražské kliniky.

6. Mário

Mário - v úterý 3. dubna brněnský babybox Nemocnice Milosrdných bratří vydal další "poklad."Mário - v úterý 3. dubna brněnský babybox Nemocnice Milosrdných bratří vydal další "poklad." | 

V úterý 3. dubna brněnský babybox Nemocnice Milosrdných bratří vydal další "poklad." Sedmiměsíční chlapeček se smál na všechny své zachránce. Přinesla ho sem jeho babička, která důvod svého činu vysvětlila v přiloženém dopisu.

7. Staník

Prvním nalezencem babyboxu ve Fakultní nemocnici v Olomouci se stal 9.6. 2007 chlapeček, kterému sestry začaly říkat Staník. V době nálezu byl starý pouhé 2-3 hodiny a jeho zdravotní stav byl dobrý.

8. David

Osmé miminko v historii babyboxů přinesla schránka v pražském Hloubětíně. Stalo se tak v neděli 1. července, chlapec byl pouze několik hodin starý, zcela v pořádku. Matka se i po jeho odložení nadále zajímala o jeho zdravotní stav.

9. Zoja

Třítýdenní holčička byla nalezena jako šesté miminko pražského babyboxu. Podle ošetřující lékařky dostalo zdravé dítě jméno Zoja.

10. Lenka

Desátý nalezenec byl do rukou zdravotníků předán opět prostřednictvím babyboxu v pražském Hloubětíně. Holčička dostala jméno Lenka, byla zcela zdravá. Stalo se tak jen pár hodin poté, co ve Spořilově nalezl bezdomovec jiné miminko.

11. Petra

Až v noci 12. února 2008 se odvážila matka asi třídenní holčičky svou dceru odložit do pražského babyboxu. Dostala jméno Petra. Neměla u sebe rodný list ani žádný průvodní dopis. Proto může dojít k jejímu osvojení.

12. Terezka

V pořadí 12. miminko bylo nalezeno v babyboxu v Olomouci. Holčička pojmenovaná jako Terezka nebyla starší než 2 hodiny. Podle ošacení pocházela zřejmě ze sociálně slabé rodiny.

13. Lucinka

Třinácté zachráněné miminko přišlo na svět poněkud netradičním způsobem. Jeho matka se telefonicky ozvala zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. Měla těsně před porodem a o dítě se nemohla starat. Ludvík Hess jí v nemocnici v Mladé Boleslavi dohodl vyšetření i následný porod. Občanské sdružení Babybox pro odložené děti Statim za nepojištěnou cizinku zaplatilo 15 tisíc Kč.

14. Klárka

Klárka: Zatím poslední dítě, které babybox vydalKlárka: Zatím poslední dítě, které babybox vydal | 

Holčička, v pořadí již 14. miminko z babyboxu, dostala jméno Klárka. Nalezena byla v pražském Hloubětíně a je to již 9. zdejší dítě. Více zde.


Babyboxy se v současné době nalézají v GynCentru na pražském Hloubětíně, v Nemocnici Milosrdných bratří Brně, Fakultní nemocnici Olomouc, Nemocnici Kadaň, Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Nemocnici Pelhřimov, Nemocnici Ústí nad Orlicí, v Oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi, devátý babybox na nemocnici v Sokolově, další v nemocnici Liberec a Pardubice. 12. česká schránka bude slavnostně otevřena 26. srpna v Kladně, odkud pochází zakladatel našich babyboxů Ludvík Hess.

A kde se otevře babybox další? Čtěte zde!


Perlička na závěr:

Kadaňský babybox byl otevřen 1. června 2007. A kdo do něj odložil první dítě? Fotograf Jan Saudek! Ten se svým tehdy ani ne čtyřměsíčním synem Matějem během slavnostního otevření babyboxu předvedl názornou ukázku toho, jak se dítě má do schránky odložit.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa