Extremisté i přes zákaz v Hradci Králové

Autor: ČTK - 
16. 8. 2008
16:24

Krajně pravicová Dělnická strana dnes uspořádala nepovolené shromáždění v centru Hradce Králové.

Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Zástupci radnice novinářům kolem 16:00 řekli, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale zatím to neudělali.

Původně dnes měli extremisté zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice v čele předsedou strany Tomášem Vandasem přesto do Hradce přijeli a v 15:00 zamířili ve čtyřstupech do centra města.

Extremisté v Hradci KrálovéExtremisté v Hradci Králové | 

"Jsme připraveni oznámit, že jde o nepovolenou akci, nicméně reflektujeme Policii ČR, která nám doporučila situaci nadále nevyhrocovat," řekl novinářům mluvčí radnice Václav Svoboda. Policisté tvrdí, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon - účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. To se ale nestalo. Policie zatím jen legitimovala Vandase, s nímž město kvůli nepovolené akci zahájí správní řízení, v němž mu bude hrozit až pětitisícová pokuta.

Místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb stále tvrdí, že se pouze sešel s přáteli. "Jsme tady na procházce," řekl na nádraží novinářům. Akci podle mluvčí hradeckých policistů Anny Pešavové monitoruje 150 policistů. Podle Kotába nemají policisté k zásahu žádný důvod.

Extremisté v Hradci KrálovéExtremisté v Hradci Králové | 

"Pokud nedojde k narušení veřejného pořádku, tak není důvod nic násilně rozpouštět. Občané mají právo vyjádřit svůj názor, mají právo si vyslechnout třeba můj projev," řekl novinářům Vandas. Pokud magistrát vyhodnotí shromáždění na náměstí jako porušení veřejného pořádku, je Vandas připraven zaplatit pokutu.

Na místě je i šestičlenný antikonfliktní tým policie. "Naším úkolem je domluvit se s radikály mírnou cestou. Tvrdíme, že jsme ti hodní policisté. Pokud domluva s námi není možná, nastupují ti zlí, pořádková jednotka," řekla ČTK členka týmu Hana Ježková. Pravicoví radikálové podle ní nevyvolávají střety, není ale jisté, zda se neobjeví někdo jiný, kdo konflikty vyvolá.

Extremisté v Hradci KrálovéExtremisté v Hradci Králové | 

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas dopoledne řekl, že místo akce v letním kině zvažuje uspořádání nepovoleného politického mítinku na centrálním náměstí v Hradci Králové. Mluvčí magistrátu Václav Svoboda řekl, že úřad má pravomoci, jak mítinku na náměstí zabránit.
Podle mluvčího města může magistrát zahájit správní řízení a uložit pokutu a zároveň má právo pořadatele neohlášeného politického mítinku vyzvat, aby akci ukončil. Pokud tak neučiní, vyzve policii, aby zasáhla, řekl Svoboda.

"Tvrdost zásahu necháme na nich," dodal.
Na akci v letním kině měla vystoupit česká kapela Attack a slovenská Before The War, obě jsou považovány za neonacistická uskupení. Organizace Antifa na webových stránkách uvedla, že na akci měl přijet také Ken McLellan z Anglie, zpěvák kultovní neonacistické kapely Brutal Attack.

Podle Antify se akce měla konat po vzoru Festivalu národů, kterou v Německu pořádá krajně pravicová NPD. Vystoupit měli zástupci Dělnické strany, saské NPD, Autonomní nacionalisté, Jednota ženského odporu, Svobodný odpor Drážďany, západoněmecký svobodný odpor a Slovenská Pospolitosť.

Dělnická strana vznikla v lednu 2003. Podle některých médií má nyní přibližně 300 členů a v poslední době se objevují informace o jejím propojení s některými neonacistickými organizacemi.

DS ve svém programu například navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu. DS ve svém programu například požaduje vystoupení z EU a NATO.

DS letos kandiduje do krajského zastupitelstva ve všech krajích. V minulých krajských volbách neuspěla. V posledních komunálních volbách získala tři mandáty.

Čtěte také:

Na tři sta extremistů pochoduje Hradcem

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa