Tropická vedra: Lákají k vodě nebo do sklípku

Autor: Zpravodajové Blesku - 
2. srpna 2008
05:00

Tropická vedra ničí obyvatele České republiky. Blesk zjišťoval, kde je pekelná výheň, kde to jde a kde je chládek.

Tropická parna sužují už několik dní celou republiku na každém kroku. Ideální počasí na koupání nebo chytání bronzu. Teploty šplhající se přes třicítku jsou už natolik únavné, že lidé zoufale řeší, kam se před nimi schovat. Je vůbec nějakého úniku? Blesk zjišťoval, kde je možné horka hravě přežít a jakým místům se raději vyhnout.


U vody 33 °C

Horké počasí vyhání lidi k vodě. Petra Vykouřilová (20) z Vyškova si práci našla přímo u ní, na přírodním koupališti v Kamencovém jezeře v Chomutově. Tady obsluhuje loďky a šlapadla. "Chtěla jsem něco venku, tak jsem si našla tohle, i když je to jen sezonní práce," svěřila se blondýnka.

Petra Vykouřilová (20) si včerejší tropický den užívala na vodě Kamencového jezera v Chomutově Petra Vykouřilová (20) si včerejší tropický den užívala na vodě Kamencového jezera v Chomutově | Foto Blesk – Helena Lacinová

Petra Vykouřilová (20) si včerejší tropický den užívala na vodě Kamencového jezera v Chomutově


Střecha mrakodrapu 50 °C

Pořádná výheň byla včera na střeše zlínského mrakodrapu. Na vyhlídkové terase přesáhl ve 13 hodin teploměr na přímém slunci hranici 50 °C! "Je to peklo, naštěstí tu příjemně pofukuje a prostředí zpříjemňuje fontánka," řekla Martina Hladíková (28), která se o polední pauze chvíli na terase slunila.

Na střeše zlínského mrakodrapu včera na přímém slunci teploměr dokonce místy přesáhl hranici 50 °C, ukázala Martina Blesku Hladíková (28) Na střeše zlínského mrakodrapu včera na přímém slunci teploměr dokonce místy přesáhl hranici 50 °C, ukázala Martina Blesku Hladíková (28) | Foto Blesk – Slávka Červená

Na střeše zlínského mrakodrapu včera na přímém slunci teploměr dokonce místy přesáhl hranici 50 °C, ukázala Martina Blesku Hladíková (28)


Mrazicí komora –120 °C

Venku vedro k padnutí a Hynek Mičulka (27) má na sobě zimní oblečení. "Pracuji jako obsluha polaria v Rehabilitačním centru v Čeladné. V komoře, kterou otevírám a kontroluji provoz, bývá až minus 120 °C. Bez bundy a čepice bych zmrznul," vysvětloval Mičulka.

Hynek Mičulka jako obsluha polaria musí být i v létě oblečeníi v zimním oblečení Hynek Mičulka jako obsluha polaria musí být i v létě oblečeníi v zimním oblečení | Foto Blesk - Marie Machková

Hynek Mičulka jako obsluha polaria musí být i v létě oblečeníi v zimním oblečení


Vinný sklípek 10 °C

Nejlépe je teď i ve vinných sklípcích. "Ve sklepě udržujeme stále 10 až 12 °C. To je nejlepší teplota pro víno," řekl Bohuslav Jež (60), který má ve známé Vinohradské ulici v části Mařatice sklep z roku 1786. Útočiště tam včera hledali skutečně mnozí. Patřila k nim i Tereza Bičanová (21).

Zatímco Bohuslav Jež (60) natahuje víno do koštýře, Tereza natahuje tam Bičanová ukazuje, že je příjemných 10 stupňů příjemných Zatímco Bohuslav Jež (60) natahuje víno do koštýře, Tereza natahuje tam Bičanová ukazuje, že je příjemných 10 stupňů příjemných | Foto Blesk - Slávka Červená

Zatímco Bohuslav Jež (60) natahuje víno do koštýře, Tereza natahuje tam Bičanová ukazuje, že je příjemných 10 stupňů příjemných


(O víkendu se snad zchladíme. Čtěte zde!)