Projde zákon o eutanazii?

Pane doktore, chci zemřít! Taková prosba trpícího, nevyléčitelně nemocného člověka, už by od Nového roku nemusela být marná. Senátorka Václava Domšová ze SNK ED totiž oficiálně předložila zákon 'o důstojné smrti'.
Senát se jím bude zabývat po prázdninách. Jeden z nejkontroverznějších zákonů je na světě. Po vzoru například Belgie či Nizozemska má dát i Čechům právo za pomoci lékařů ukončit nesnesitelný život.
A to jak asistovanou sebevraždou, tak aktivní eutanazií. Pro takovou možnost by podle průzkumu CVVM byly dvě třetiny lidí.
V Senátu však má zákon o eutanazii nejistou vyhlídku. Podobné je to i ve sněmovně, kde se například i zastánce eutanazie poslanec Boris Šťastný (ODS) postavil proti. Vadí mu, že by smrt měla přijít z rukou lékaře. Další kritici se obávají zneužití eutanazie třeba kvůli dědictví.
Domšová však namítá, že zákon má zabránit divokým eutanaziím, které se v nemocnicích tak, jako tak, dějí. Pacientům se dávají vyšší dávky opiátů, až přestanou dýchat.
Její zákon by se měl dotknout jen trpících pacientů v beznadějném stavu. Podmínkou by byla předchozí písemná žádost pacienta. Její zákon pak zaručuje beztrestnost lékaři, který eutanazii provede.
Kde je asistovaná smrt možná
* Švýcarsko - Zákon povoluje soukromé kliniky, které praktikují asistované sebevraždy, a to i cizinců. Na klinice Dignitas tak zemřeli už i dva Češi.
* Nizozemsko - Zákon tu v roce 2002 legalizoval eutanazii i lékařsky asistovanou sebevraždu, za celý minulý rok tímto způsobem zemřelo 2120 lidí.
* Belgie - Eutanazii i lékařsky asistovanou sebevraždu povolil zákon v roce 2002 pro pacienty trpící bolestmi v posledním stadiu smrtelné nemoci.
* Albánie - Jediná z východních zemí, kde se prosadila legalizace eutanazie (v roce 1999), například v Polsku jsou však za to velmi mírné tresty.
* USA/Oregon - Zákon přijatý v roce 1997 dovoluje jen asistovanou sebevraždu. Podle statistik tímto způsobem zemřely asi tři stovky pacientů.
Jak to zatím chodí v Česku
* Když je pacient v kómatu
O ukončení léčby těchto lidí, kterých je v ČR několik desítek, smějí lékaři rozhodnout pouze ve chvíli mozkové smrti, tedy není-li mozek pacienta už zásoben krví.
* Když je pacient na přístrojích
Lékařské konzilium musí posoudit celkový stav pacienta a pak se sepíše protokol, který stanoví, že v případě srdeční zástavy nebude žádným způsobem resuscitován.
Zemřeli s povolením soudu i bez něj
* duben 2005
Po nejdelším soudním sporu o eutanazii v USA směli lékaři po 15 letech odpojit od přístrojů Terri Schiavo (41), které srdeční kolaps poškodil mozek.
* říjen 2007
Čtyřleté holčičce Jule, která ležela více než 10 měsíců v kómatu, povolil smrt německý soud, zemřela krátce při převozu z nemocnice domů.
* březen 2008
Francouzka Chantal Sébire (52) s obličejem znetvořeným nádorem povolení soudu nedostala, dva dny poté se otrávila léky.
* březen 2008
Belgický spisovatel Hugo Claus trpící Alzheimerovou chorobou zemřel v antverpské nemocnici po legální eutanazii, o niž dříve požádal.
* červen 2008
Německá důchodkyně (79) spáchala sebevraždu pomocí stroje, který vymyslel bývalý ministr spravedlnosti Roger Kusch, prosazující eutanazii.
* červenec 2008
Po 16 letech v kómatu, do něhož upadla po autonehodě, soud povolil eutanazii Italce Eluan Englar (32) a lékaři přerušili umělou výživu.