Část nádraží Praha Bubny přišla o památkovou ochranu

Na brněnském hlavním nádraží se srazily dva vlaky.
Autor: ČTK - 
15. 7. 2008
17:20

Ministerstvo kultury rozhodlo o zrušení památkové ochrany části areálu nádraží Praha Bubny. Část odborníků na průmyslové dědictví s odejmutím památkové ochrany v Bubnech však nesouhlasí.

"Národní památkový ústav (NPÚ) zrušení ochrany už dříve doporučil, stejně jako památkový odbor pražského magistrátu," řekl zástupce vedoucího odboru ochrany kulturních památek Jiří Vajčner.

Pozemky s patrovou budovou stanice historické Buštěhradské dráhy a drážními dílnami získala před časem za 1,1 miliardy korun společnost Orco, která zvítězila ve výběrovém řízení na prodej drážních pozemků Správy dopravní železniční cesty. O zrušení památkové ochrany požádala. Stavby, doklady drobné industriální architektury, tak pravděpodobně bude moci zbourat.

"Tyto stavby dodnes neztratily hodnoty, pro které byly prohlášeny za kulturní památky," uvedl již dříve k předpokládanému rozhodnutí ministerstva ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT Benjamin Fragner. Uvádí, že hodnota areálu je především v tom, že nejde o jednotlivé stavby, ale o soubor objektů, který stále má vypovídací hodnotu.

Pro nové využití areálu by podle Fragnera bylo lepší nesnižovat počet staveb prohlášených za památku. O části areálu s vodárnou zatím ministerstvo nerozhodlo. Bubny přitom byly památkou prohlášeny jen před několika lety.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa