Čtvrtek 2. května 2024
Svátek slaví Zikmund, zítra Alexej
Oblačno 22°C

Legerova ulice v Praze je nejprašnější z celých Čech

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: David Malík)
Autor: ČTK - 
15. května 2008
11:10

V Legerově ulici ve druhé pražské městské části meteorologové zaznamenali největší roční průměrné koncentrace prachu z celé republiky.

Lidé tu vdechovali množství prachu, které překročilo v loňském roce limitní hodnoty zhruba 130krát. Novinářům to dnes řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS). Radnice proto bude prosazovat, aby magistrála po plánovaném přeložení vedla v tunelu pod co největší částí městské části.

"Prokazuje se, že Legerova ulice je nejzatíženější nejen v Praze, ale v celé republice," uvedl Vondrášek. V loňském roce bylo naměřeno vyšší množství prachových částic, než povolují limity, ve 132 dnech. Nařízení vlády přitom umožňuje takové překročení 35krát, upozornil Vondrášek. Průměrné roční hodnoty dosahovaly v Legerově ulici 46 mikrogramů na metr krychlový, povolený limit je přitom 40.

Prach v ovzduší negativně ovlivňuje zdraví lidí. Děti žijící v lokalitách s ovzduším znečištěným jemnými prachovými částicemi až pětkrát častěji trpí záněty průdušek než jejich vrstevníci v místech s čistějším vzduchem. Vyšší je tam také kojenecká úmrtnost. Dospělí v krajích s vyšším znečištěním častěji umírají na choroby srdce a cév, pravděpodobně i na rakovinu plic. Rizika související s jemným prachem se podílí v ČR na úmrtnosti pěti až 13 procenty.

Ještě horší situace než loni byla v roce 2006, kdy byly podle Vondráška nepříznivější povětrnostní podmínky. Průměrná roční hodnota byla 61 mikrogramů na metr krychlový. Množství prachu v roce 2006 překročilo limit 169krát, oxid dusičitý 126krát. Limitní hodnota je pro množství prachu v ovzduší stanovena na 50 mikrogramů na metr krychlový, lidé ale dýchali vzduch, který obsahoval 448 mikrogramů na kubík.

Podobně jsou podle Vondráška zatíženy i další ulice, ne všude jsou ale umístěny stanice pro měření. Navíc v tak frekventované ulici, jako je Legerova, se podle Vondráška zařízení dává zcela výjimečně. Zástupce starostky ale odhaduje, že podobná situace bude v Praze i v Argentinské nebo Veletržní ulici.

V Legerově ulici způsobuje znečištění ovzduší několik faktorů. Kromě toho, že tam je intenzivní automobilová doprava a auta často stojí ve čtyřstupech na semaforech, je ulice úzká a špatně se provětrává. "Vede od jihu k severu, vítr ale nejčastěji vane v Praze ze západu," dodal Vondrášek.

Se závěry hydrometeorologického ústavu chce Praha 2 seznámit pražský magistrát. "Máme zpracovanou studii toho, jak chceme řešit přeložku magistrály za muzeum, v rámci toho předložíme i tyto údaje," dodal Vondrášek. Radnice bude prosazovat, aby tunel, ve kterém se magistrála schová, vedl co nejdál k Nuselskému mostu. "Jsme severojižní magistrálou velmi dotčeni a budeme se snažit prosadit to, aby tunel, který je součástí memoranda, vedl pod co největší částí Prahy 2," řekla už dříve starostka Jana Černochová (ODS).

Praha 2 bude podle Vondráška požadovat alespoň to, aby tunel překonal náměstí I. P. Pavlova, a odpadly tak světelné křižovatky. Podle primátora Pavla Béma (ODS) existují dvě až tři varianty, jak by celý přesun magistrály mohl vypadat.

Podle lékařů mají prach a další částice ve vzduchu jen v Evropské unii na svědomí asi 350.000 životů ročně. Členské státy přitom chtějí počet těchto úmrtí snížit zhruba o 40 procent do roku 2020 ve srovnání s rokem 2000. Nejde totiž jen o zdraví, ale i o ekonomiku. Celá řada analýz konstatuje, že prachové částice v ovzduší snižují hrubý domácí produkt EU o desítky miliard eur ročně, tedy o stovky miliard korun.