V den nárazu Titaniku do ledovce pokřtili v Brně novou loď Dallas

Autor: Ondřej Požár - 
15. 4. 2012
17:16

Jak symbolické! V den, kdy před sto lety narazil legendární Titanik v noci ze 14. na 15.dubna do ledovce a šel ke dnu, křtili na Brněnské přehradě novou loď Dallas. Tu však osud Titaniku zjevně nečeká, protože na „brněnském moři“ – jak se sladkovodní nádrži přezdívá – žádný náraz do ledu 58tunovému plavidlu nehrozí.

Nová loď Dallas, pojmenovaná po americkém partnerském městě, nahradila při sobotním zahájení už 66.plavební sezóny na Brněnské přehradě vyřazenou loď stejného jména.

Plavidlo, požehnané opatem Lukášem Evženem Martincem, slavnostně pokřtil brněnský primátor Roman Onderka, který o trup Dallasu roztříštil láhev šampaňského.

Video Novou loď Dallas pokřtil primátor Onderka - Ondřej Požár

Nové plavidlo přišlo na 15 milionů

Starý Dallas přitom ještě ve středu smutně stál v přístavišti, kde se leštil jeho nový bratříček. Při sobotní velké slávě už ale byl schovaný v docích, aby při křtu nepřekážel.

Moderní plavidlo pro 200 cestujících přišlo Dopravní podnik města Brna, který lodní dopravu na přehradě provozuje, na 15,5 milionu korun.

„Nová loď Dallas má trup dlouhý 25 metrů a široký 6,22 metru. Maximální ponor je 1,15 metru při nejvyšší rychlosti 15 kilometrů v hodině,“ vypočítává technické parametry lodě mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

Video Novou loď spouštěli na vodu asi 20 minut - Ondřej Požár

Loď pohánějí elektromotory

Unikátní je elektrický pohon lodě, která je bezbariérová a oproti starším lodím se vyznačuje i mnohem tišším provozem.

Za týden, tedy v sobotu 21.dubna, se na vodu spustí další nová loď Stuttgart. „Bude tak ukončena obnova lodní flotily, která začala v rodce 2010,“ upřesnila mluvčí.

Video Dallas je spuštěný na vodě - Ondřej Požár

Hladinu Brněnské přehrady tak bude podle šéfa dopravního podniku Miloše Havránka brázdit pět nových lodí Lipsko, Vídeň, Utrecht, Dallas a Stuttgart.

Flotilu nových plavidel doplňuje loď Brno z roku 1949, která má plavební licenci ještě na tři roky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

petyrka ( 15. dubna 2012 21:50 )

všechny lodě brněnské flotily jsou pojmenovaný po partnerských městech města Brna.

tuli1 ( 15. dubna 2012 21:40 )

lepší jak Havel

smrk ( 15. dubna 2012 21:17 )

Už vidím, jak v Dallasu spouštějí na vodu loď BRNO - my musíme být pupek světa za každou cenu co !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa