Divoký sever chystá opatření, v ulicích budou hlídkovat dobrovolníci
Ve Varnsdorfu začali pracovat na opatření, jak zajistit klid v ulicích. Lidem, kteří chtějí vyšší sociální dávky, bude nabídnuta prospěšná práce, při které budou zajišťovat bezpečnou cestu dětem, kteří jdou do školy. Městská policie bude mít lepší vybavení a jejich služebna bude přemístěna přímo před Romy obývanou ubytovnu Sport.
Po zajištění bezpečné cesty dětem do školy, volají občané už dlouhou dobu. Jejich potomci jsou totiž právě v těchto chvílích často okrádáni. "Od úterního rána máme k dispozici čtyři lidi z veřejné služby, kteří budou označeni vestami s nápisem 'dozor dětí'. Problematické lokality budou hlídat ráno a potom od 11 do 14 hodin," řekla ČTK mluvčí radnice Romana Macová. Takzvaná veřejná služba je dobrovolnická práce, kterou pod jednotlivými městskými úřady vykonávají příjemci sociálních dávek; za 20 odpracovaných hodin měsíčně dostanou 1106 korun, za 30 potom 1658 korun.
Dalším opatřením se vedení radnice inspirovalo v Litvínově. Vybaví strážníky mikrokamerami a služebnu jim zřídí v nejproblematičtější části města, naproti ubytovně Sport. Následovat bude vyhláška o zákazu popíjení alkoholu na veřejnosti a vysedávání na těchto prostranstvích. Jestli vyhlášky a opatření přinesou své ovoce, ukáže až čas.
Napětí v oblasti Lužických hor se stupňuje od začátku roku, do oblasti se sestěhovávají Romové z jiných částí Česka a kriminalita výrazně roste. Události nabraly rychlý spád během srpna; nejprve zaútočilo pět Romů mačetami na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o čtrnáct dnů pak napadlo v Rumburku až 20 Romů menší skupinku Čechů; policie útok klasifikovala jako rasistický.
Pročítám diskuze týkající problémů ve Varnsdorfu. Naší Romové vůbec nepochopili podstatu problémů a ani ji možná pochopit nechtějí. Není možná diskuze s někým, kdo nechce pochopit a nechce se sám nad sebou zamyslet. Kdyby někdo z Romů přišel sám s myšlenkou, že něco chce změnit sám, bylo by to jiné. Romové jen chtějí to, chtějí ono a všichni jim jen ubližují. Samozřejmě, že i mezi bílými Čechy jsou chudáci a bezdomovci, ale stát nemá peníze na podporu všech lidí. Když dá peníze na podporu romských rodin s dětmi, tak zase nemá jinde. Většina bílých Čechů má tolik dětí, aby je sama mohla uživit. Stačí se jen někdy podívat na některé dokumentární filmy s touto tématikou.