Krize EU: Tři otázky, které trápí Čechy

ROZHOVOR: Lidé se stále větším znepokojením sledují krizi některých států Evropské unie. Třeba v Řecku je 14 tisíc lidí, kteří zemi dluží neuvěřitelných 879,8 miliardy korun na daních! Špatně je na tom i Irsko, Španělsko a Portugalsko. Obří státní dluh hlásí i Itálie a Belgie. Češi si teď kladou otázku, zda se jich situace v eurozóně týká, anebo ne. Blesk se na to ptal Viléma Semeráka, ekonoma z pražského institutu CERGE-EI.
1. Dotkne se ekonomická krize Čechů?
Dopad řeckých problémů na Česko je zanedbatelný, protože nepatříme k zemím, které by byly výrazněji závislé na řeckých trzích. Problém však je v tom, že v případě skutečného bankrotu Řecka by mohly být ovlivněny země, které již pro nás důležité jsou, a to zejména Německo. Vliv na korunu bude zřejmě dvojí – bude mít v průměru tendenci mírně zhodnotit vůči euru vzhledem k lepšímu stavu veřejných financí a k tomu, že česká ekonomika je do těchto problémů zaangažovaná spíše nepřímo, a současně oslabovat k dolaru, protože zůstáváme na eurozóně závislí.
2. Má se český občan s hypotékou bát řeckého bankrotu?
Zatím pro to není žádný bezprostřední důvod. Nicméně jde o to, co by se stalo, kdyby začaly bankrotovat další země. Důležité nicméně je, že většina Čechů nemá hypotéku v zahraniční měně.
3. Je pravdivé tvrzení, že pokud padne Itálie, padne i euro?
Je nutné odlišit problémy s veřejnými financemi a přežití eura. Případné italské fiskální problémy nemusí vést k odchodu z eurozóny. Pokud by se ale Řecko, Itálie a další země rozhodly zónu opustit, znamenalo by to tak velké oslabení a tolik administrativních problémů, že by se ta varianta intenzivně debatovala.
nastávající vdovička miluje od raného mládí především chechtáky. A těch má Venouš docela dost.. Kdyby je neměl a nebýval prezidentem, ani pohledem by o něj nezavadila.
Takže na funusu si určitě nějakou tu dojemnou scénku střihne, herečka to je ostatně dobrá.