Úterý 30. dubna 2024
Svátek slaví Blahoslav, zítra je Svátek práce
Polojasno 24°C

Státní maturitu neudělala skoro pětina studentů

U státní maturity měli problém hlavně studenti odborných škol, hlavně učilišť
U státní maturity měli problém hlavně studenti odborných škol, hlavně učilišť  (Autor: Jiří Čada)
Autor: ČTK, mivr - 
15. června 2011
14:12

Státní maturity byly hodně diskutovány. Hodně lidí se stavělo proti nim. Letos proběhly poprvé. Výsledkem je, že skoro pětina zkouškou dospělosti neprošla.

U státních maturit propadlo 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Nejhůře dopadli studenti odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů. To se ale i přepovídalo.

Výsledky oznámil ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných na středeční tiskové konferenci. Opravné zkoušky se budou konat do konce září. "Předpokládaný počet žáků pro podzimní termín je 27 tisíc až 28 tisíc," řekl Dobeš.

Němčina a matematika byly kameny úrazu

V minulých letech přitom bývala celková neúspěšnost jen kolem 15 procent, letos se ale očekávalo, že neuspěje 20 procent. S nástupem státních maturit navíc vzrostl počet studentů nepřipuštěných k maturitě trojnásobně!

Nejčastěji propadali studenti z matematiky, neuspělo 14,4 procenta. Z cizího jazyka pak celkem propadlo devět procent studentů, pohořeli zejména němčináři, kde neuspěl téměř každý čtvrtý. Z češtiny pak propadlo 7,6 procenta. Naprostá většina studentů si přitom zvolila lehčí verzi zkoušek.

"Nejvyšší neúspěšnost je podle předpokladů u oborů středních odborných učilišť a v nástavbovém studiu," oznámilo ministerstvo. U nástavbových oborů byla neúspěšnost téměř 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Naproti tomu u gymnázií byla neúspěšnost jen 5,1 procenta.

Stály skoro 700 milionů korun

Testy už napadli studenti, ředitelé i odborníci v otevřených dopisech Dobešovi vyčetli, že otázky byly nejednoznačné a nepovedou ke zvýšení kvality vzdělávání. Ministerstvo si proto nechalo udělat analýzu testů, na jejímž základě čtyři otázky vyřadí. Kompletní zadání testů úředníci oficiálně zveřejní začátkem července, už dříve ale testy unikly na internet.

Maturitní vysvědčení dostanou studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků. Dobeš také posunul termín opravných zkoušek tak, aby je propadlíci mohli do konce září složit, a měli tak ještě šanci být přijati na vysoké školy. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99 tisícstudentů.

krat5 ( 15. června 2011 18:00 )

maturovala jsem v roce 1974, byly to státní maturity...maturitní otázky opisovali kantoři ze zapečetěných obálek...písemné maturity byly vyhlášeny rozhlasem po drátě...témata bylapro všechny stejná, gymnázia i odborné školy...po revoluci najednou chtěli všichni maturity a proto se udělaly zkoušky tak snadné, že to udělal každý blbec..znehodnotili tím úroveň středoškolského vzdělání..a teď má kdejaký pitomec maturitu a přitom se většina neumí ani podepsat....

max898 ( 15. června 2011 17:16 )

Tak , dneska jsou děcka hrozně rozmazlována. Na dnešní dvaadvacetileté bych to moc neházel , ti přece jenom to dětství měli trochu jiné. Obavy bych měl ale z těch co mají dnes 10 nebo 15 , s těma už to vidím fakt bídně. Ale zase je třeba počítat s tím , že je to trochu individuální záležitost.

qqqq ( 15. června 2011 14:43 )

Většina "děcek " je totálně negramotná , hloupá. Vyjma jednoduchého využívání počítačů k hraní přiblblých her neumí nic . Vůbec jim to nemyslí - přijmout např dvaadvacetiletého-letou do zaměstnání je nemožné . Kdo to zkusil zaplakal nad jejich schopnostmi. Jsou blbí a to proto že je nic nenutí být jinými . Hlupáci jim dávají až přiblble jednoduché úkoly na "školách" vyučujících něco jako kurzy šití.

torremolinos ( 15. června 2011 14:23 )

že většina z nich je rozhodnuta studovat co nejdéle jen proto,aby nemuseli jít makat.Zkrátka dokud máma funí,zůnstante studenti u ní.

Zobrazit celou diskusi