Změna času: Zítra budeme vstávat za tmy

V neděli se mění čas, budeme vstávat za tmy
V neděli se mění čas, budeme vstávat za tmy  (Autor: Infografika Blesku)
Autor: Kateřina Kycltová, mivrk - 
26. března 2011
07:56

V noci ze soboty na neděli si budeme muset opět posouvat ručičky hodinek. Tentokrát však o hodinu dopředu, a to z druhé hodiny ranní na třetí. Změna času nám zaručí nejen delší letní večery, ale také vstávání za tmy. Víte, proč se vlastně vždy na konci března mění čas? A je to vůbec dnes ještě potřeba?

Princip letního času je zakotven v tom, že v létě časně svítá. Za letního slunovratu už ve čtyři hodiny ráno, a proto bylo dříve potřeba, aby lidé začali pracovat dřív.

„Dnes už všichni nevstáváme v šest hodin ráno, začátek pracovní doby se posunul, takže například na úsporu energie nemá změna času žádný vliv,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. „Daleko víc na ni působí třeba klimatické podmínky. Když je venku teplo, tak klesá i spotřeba,“ dodal Holubec.

Posun času není dobrý pro zdraví

Nedělní posunutí času nám zkrátí nejen spánek, ale i způsobí problémy například při cestování. „Patnáct dálkových vlaků, které budou tou dobou na cestě, se úderem druhé hodiny ranní kvůli chybějícím šedesáti minutám zpozdí,“ řekl mluvčí Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský s tím, že konkrétní spoje, kterých se změna času týká, jsou k dispozici na internetových stránkách ČD.

V souvislosti s povinným posunováním ručiček se vždy zmiňuje i samotný vliv na zdraví člověka. „Lidé potřebují pravidelný režim, naše tělo je na něj nastaveno. Posun času nám ho nabourá, což mnozí nemusejí snášet dobře. Já osobně bych letní čas zrušil,“ přiznal astrolog Pavel Hanzal. Další změna času nás čeká 30. října.

Kde se vzal letní čas?

Poprvé byl zaveden za první světové války v roce 1916, kdy ho začalo uplatňovat Švédsko, pak Německo a Rakousko-Uhersko. Později se od něj ustoupilo. Každoroční letní čas byl pak v Československu zaveden v roce 1979, kdy se čas měnil po šesti měsících vždy na konci března a září. Od roku 1996 je ale letní čas o jeden měsíc delší, mění se tedy až v říjnu. Tato změna se provedla v celé Evropské unii.

e.44 ( 26. března 2011 20:51 )

Ovšem první nápad na zavedení letního času pochází od Benjamina Franklina. Ten s tím přišel už v roce 1784. Tehdy ale k realizaci jeho nápadu nedošlo.

arcaben ( 26. března 2011 20:26 )

máš mezeru=zavedlli to prvně ve Švédsku

lunatic ( 26. března 2011 19:42 )

Vždy umím ocenit KOMPLIMENT,za nějž i děkuji.

Petrolin ( 26. března 2011 16:52 )

Fabriky a obchoďáky jsou bez oken,některé kanceláře již také,všude se svítí.Slunce člověk vidí akorát když jde v létě z práce domů.Proto letní čas po celý rok.Jinak bychom dopadli jako slepice v slepičárně.Ty již asi ani neví kdy je opravdová noc a kdy je opravdový den.Den mají tehdy kdy se rozsvítí.Hrozné.

e.44 ( 26. března 2011 14:29 )

je nejen nepotřebný, nic nepřinášející, ale hlavně zdraví a duševní rovnováze škodící přežitek, který by se měl rozhodně zrušit.

Zobrazit celou diskusi