Dopravní novinka na Karvinsku: Červené pásy ochraňují školáky

Speciální »koberce« jsou už nataženy před několika školami v Orlové a Bohumíně
Autor: Ivana Žáková, mivrk - 
9. října 2010
05:51

Školákům zachraňuje život na Karvinsku takzvaná rocbinda. Za tímto zvláštním názvem se skrývá zlepšovák v podobě speciálního červeného »koberce« se zdrsnělým povrchem, který je položen na silnici.

Do červena se zbarvila místa před školami a u přechodů pro chodce na frekventovaných silnicích v Orlové a Bohumíně. Právě tato dvě města využila zlepšováku jako první v regionu.

Červené pásy jednak varují řidiče, že přijíždějí do míst, kde mohou přebíhat děti, a také zkracují brzdnou dráhu vozidel až o polovinu. „V případě, že by na přechod nečekaně vběhlo dítě, může tak rocbinda zachránit jeho život,“ řekl vedoucí odboru dopravy v Bohumíně Pavel Vavrečka.

Červené pásy chrání děti před Základní školou E. Beneše a ČSA a v ulici Jana Palacha v Bohumíně. V Orlové rockbindu najdeme na hlavním tahu v blízkosti Základní školy Slezská a před bývalým Gymnáziem Na Východě. Právě před nimi docházelo často ke střetu vozidel s dětmi.

„Vsadili jsme na tento systém, přestože není zrovna nejlevnější. Speciální pásy přišly město na třech místech na 463 tisíc,“ informoval Vavrečka.

Z čeho je rocbinda?

Speciální zdrsnělý povrch na vozovce. Tvoří jej směs pojiv smíchaných s drceným bauxitem. Pásy snižují brzdnou dráhu a opticky upozorňují řidiče na nebezpečný úsek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud