Pacienta bez srdce vezli z Ostravy do Brna

Převoz krve, ledvin, srdce nebo dalších tělních orgánů od dárce k pacientovi je v dnešní době jev zcela běžný. Opačně se to v Ostravě uskutečnilo zcela poprvé. A nejednalo se rozhodně o jednoduchý úkol. Pacient (46) totiž cestoval z Ostravy do Brna na specializované pracoviště bez srdce!
Do Fakultní nemocnice v Ostravě přijali muže (46) s těžkým srdečním infarktem. Jeho stav byl natolik vážný, že musel být okamžitě napojen na dýchací přístroj a následně i na mimotělní oběh, který nahrazoval srdeční funkci. Jedinou možností pro jeho záchranu byla transplantace srdce.
Ta ale v Ostravě nebyla možná. Bylo nutné přepravit pacienta do Centra kardiovaskulární transplantační chirurgie v Brně. „Vzhledem k velikosti zařízení nebylo možno využít vrtulník letecké záchranné služby pro nedostatek prostoru na palubě. Jen díky profesionalitě a spolupráci odborníků bylo možné technicky velmi náročný transport uskutečnit,“ sdělil mluvčí ostravské záchranné služby Lukáš Humpl.
Transport byl komplikován skutečností, že přístroje nahrazující činnost pacientova srdce nejsou uzpůsobeny pro podobné převozy. „Hlavně z důvodu, že vyžadují napájení 220 voltů a jejich umístění a bezpečné upevnění pro transport je velmi obtížné. Selhání nebo odpojení přístrojů během převozu by znamenalo pro pacienta okamžitou smrt,“ doplnil Humpl.
Překlad a cesta nakonec proběhly bez komplikací, což významně zvýšilo nemocnému muži šanci na přežití. Pacient se tedy dostal na pracoviště, kde je napojen na takzvané umělé srdce do doby nalezení vhodného dárce. Nyní muži i jeho rodině nezbývá nic jiného než čekat na vhodného dárce.
Co bylo potřeba zajistit
● Vymontování boční sedačky
● Umístění a ukotvení přístroje pro mimotělní oběh (130x50x40 centimetrů)
● Zajištění kanyl, které měl pacient v tříslech, aby se zabránilo jejich ucpání nebo vytrhnutí při otřesech za jízdy
● Zajištění měniče napětí, který udržoval mimotělní oběh při stálém proudu
a umis cist? Pisou, ze se vybaveni do vrtulniku neveslo.