Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Češce unikátně transplantovali průdušnici

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Scom)
Autor: ČTK, oj - 
30. července 2010
20:38

Mamince (31) sedmiměsíčního dítěte transplantovali v Itálii rakovinou napadenou průdušnici. Šlo o vůbec první operaci svého druhu, která dopadla úspěšně. Mladá maminka byla v pátek propuštěná z nemocnice ve výborném stavu.

Italští lékaři ve Florencii oznámili úspěšnou transplantaci rakovinou napadené průdušnice u dvou žen. Druhá žena byla devatenáctiletá Angličanka. Šlo o vůbec první transplantace průdušnice napadené rakovinným nádorem, napsala italská agentura ANSA.

Obě ženy jsou ve výborném stavu

Dodala, že obě ženy dnes byly propuštěny z nemocnice "ve výborném stavu". Operace uskutečnili 6. a 13. července chirurgové z florentské kliniky Careggi. Použili přitom kmenových buněk, jež umožnily darované průdušnici regenerovat tkáň a vytvořit orgán biologicky blízký originálu, napsala agentura AP.

Paolo Macchiarini, který lékařský tým vedl, řekl, že "tyto dva zákroky otevírají nesmírný prostor pro léčení všech patologií, nejen benigních, ale i maligních, nejen na průdušnici, ale i na hltanu a zvlášť na plících".Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi