Špionážní aféra v Česku: Kvůli vyzvědačce dostali tři generálové padáka!

Autor: ČTK, INT, red - 
27. 7. 2010
08:33

Za nedávným odchodem tří generálů z armády je údajně špionážní aféra. Majorka, která jim postupně vedla kancelář, byla v kontaktu s ruským vyzvědačem! Jde o největší špionážní aféru v Česku za mnoho let.

Není zatím jasné, jestli žena pro agenta pracovala vědomě, či nevědomě. Ze svých míst kvůli ní odešli náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, národní vojenský představitel při Vrchním velitelství NATO v Evropě Josef Sedlák a první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš. Všichni tři oficiálně odešli na vlastní žádost. Informaci o špionáži přinesl jako první deník Mladá fronta Dnes.

Věděla majorka o špionáži?

Ruský vyzvědač Robert R. je vystudovaný psycholog, který působil v české státní instituci. Mladá majorka, která pracovala na armádním štábu v Olomouc se s ním přátelila. Není zatím stoprocentně jisté, že majorka o špionáži sama věděla. Podle informací MF Dnes se před propuštěním z armády hájila, že o ničem nevěděla.

Agent utekl do Ruska

Majorku - vystudovanou psycholožku - i její kontakty s agentem v ruských službách Robertem R. údajně sledovala česká kontrašpionáž nejméně pět let. Po vyzrazení utekl agent do Ruska a majorka-vyzvědačka v armádě skončila. Z armády kvůli aféře museli navíc odejít tři generálové, kterým majorka v posledních několika letech postupně vedla kancelář.

Co zajímá ruské agenty?

Podle vyjádření expertů sice ruští agenti navázali na sovětskou výzvědnou službu, ale jejich špionáž přesto není ani zdaleka tak nebezpečná, jako v dobách komunismu. Jejich hlavním cílem je zřejmě především získání informací o velikých českých státních zakázkách. Ruské zpravodajské služby jsou ale přesto v Česku stále aktivnější.
Prezident Klaus se podle slov mluvčího Radima Ochvata k aféře vyjádří během dne.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

bosomfriend ( 27. července 2010 17:34 )

přijde doba a dostanete madaile a veliké odškodnění. Doba se rapidně blíží. Naše vlády jsou paraziti spolešnosti.

delavar ( 27. července 2010 15:50 )

Je zaujímavé,že sa potomkom strážmajstra z Vodňan,ktorý zadržal Švejka pri dezercii a zabezpečil eskortu do Písku, podarilo rozkryť sieť špionov v zemiach českých.Dokonca tam figuruje aj novodobá Mata Hari. Keď som im hovoril:Neberte ty úplatky,neberte ty úplatky-tak ma nikto nepočúval.

palko1961 ( 27. července 2010 15:16 )

Pracovni urad by ale mel prihlednout k tomu ,ze to byli vysoce postaveni lide a nabydnout jim v dobe krize alespon uklid pro mesto. Presto, ze jsou tyto joby na poradnik, mohly by urednice prihmourit oko. Urcite by jim tito lide z vdecnosti libali ruce.

delavar ( 27. července 2010 13:08 )

Podobný prípad rieši aj naša armáda.Cudzí agenti zistili a zaniesli tieto informácie do svojich centrál.Napríklad,že máme len tri bojové stihačky,jednu v sklade,druhú nám generálkujú sovieti,tretia je nasadená do ochrany vzdušného priestoru štátov NATO. Agenti ďalej zistili počet našich kanád,/párov topánok/,čiapok od poľných uniforiem a fakt,že brynzové halušky sa varia v útvaroch armády až 4x do mesiaca.Bolo prezradené,že 65 % hajzlov,/nie veliteľov/je tureckého typu.No Generálny štáb na to reagoval a minimalizoval škody vzniknuté špionážou.Vznikla aj úloha pre výskum v oblasti obranného spravodajstva,zistiť ako vie špion,že mu už dochádza neviditeľný atrament! U nás nepriatelia socializmu neprejdú a nemajú žiadnu šancu!Sme bdelí a ostražití!!!

golf33 ( 27. července 2010 12:31 )

Špióni se vždy stříleli. Tak pěkně na náměstí, rozdat pušky lidem, ať je nějaká sranda. A vrátit všechny platy, co kdy v armádě měli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa