Do Českého Švýcarska se vracejí lososi

Autor: Ondřej Čermák - 
24. dubna 2010
06:15

Řeky plné krásných lososů? Těžko uvěřit, že ještě ve třicátých letech minulého století tomu tak v Československu skutečně bylo. Částečně napravit to nyní chtějí v Národním parku České Švýcarsko.

Jen za loňský rok tu do místní říčky Kamenice vypustili přes 150 tisíc malinkých lososů.

Losos obecný byl v Československu vyhuben ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století, kdy byly na řekách postaveny zdymadla a přehrady. Ty lososům znemožnily přirozený pohyb. Národní park ve spolupráci s rybářským svazem se nyní snaží lososí populaci obnovit.

„Děláme na tom už skoro deset let. Je to obtížné, ale přece jen jsme už několikrát zaznamenali návrat několika u nás vypouštěných lososů,“ řekl Blesku Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko.

Rybáři je do řeky Kamenice vypouštějí dvakrát ročně. Na jaře plůdky, na podzim odrostlejší rybky. Jen za loňský rok to bylo 150 tisíc kousků. Všechny čeká ale nejistá budoucnost, z obrovského počtu jich přežije jen zlomek. Lososi v české řece stráví přibližně dva roky, pak se vydají přes Hamburk na obtížnou cestu do Severního moře, někteří se dokonce přes Atlantik dostanou až ke grónskému pobřeží. Přeživší lososi se pak znovu pokusí o návrat do domovských vod, aby zde založili novou generaci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

melnik ( 27. dubna 2010 09:59 )

Ten článek nemá po gramatické stránce chybu.Konzultováno s češtinářkou.Vraťte se zpět na ZŠ.

suuri ( 24. dubna 2010 10:16 )

jak to,že tam vypadlo slovo BLB???To je neslušné?Tak zkusíme DEBIL (to snad není neslušné,to je oficiální pojmenování určité inteligence)

suuri ( 24. dubna 2010 10:16 )

jak to,že tam vypadlo slovo BLB???To je neslušné?Tak zkusíme DEBIL (to snad není neslušné,to je oficiální pojmenování určité inteligence)

suuri ( 24. dubna 2010 10:14 )

u nás dělat novináře nebo redaktora??????????????????? A´T se naučí český pravopis,když chce psát do novin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kostroun ( 24. dubna 2010 07:45 )

ale jak je vidět i vysokoškoláci si pletou měkké a tvrdé hlásky. Vy inteligente: lososi se mohou vracet, lososy by byl čtvrtý pád!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít