Scio vyřešilo problém: Zpřístupnilo testy všem

Společnost Scio zveřejnila přípravné testy k volnému stažení na internetu.
Autor: bk - 
26. 3. 2010
12:45

Nečekaná věc se stala v Národních srovnávacích zkouškách (NSZ), podle jejichž výsledků přijímá téměř 60 vysokých škol uchazeče ke studiu. Ve zkouškovém testu v březnovém termínu NSZ se objevilo několik úloh, které byly před tím zveřejněny v přípravné sadě testů. Společnost Scio nyní přišla s neotřelým řešením. Zveřejnila přípravné testy k volnému stažení na internetu.

Událost vzbudila zájem médií. Server iDNES.cz zveřejnil spekulace o tom, že ke zveřejnění několika úloh došlo záměrně a že tím byli někteří účastníci zkoušky zvýhodněni. Tím by získali lepší výsledek do přijímacího řízení na vybrané VŠ.

Společnost Scio však tyto spekulace vyvrací. „Statistickou analýzou výsledků bylo prokázáno, že zvýhodnění bylo zcela zanedbatelné a nemělo vliv na celkové pořadí účastníků zkoušky,“ uvádí tiskový mluvčí Scio Bohumil Kartous. Podle Scio i podle účastníků zkoušky byly totiž úlohy rozšířeny mezi většinou účastníků, tudíž úspěšnost při jejich řešení byla téměř vyrovnaná. „Jinými slovy, ti, kteří si sadu koupili, nebyli reálně zvýhodněni před ostatními,“ dodává Kartous.

Mluvčí Scio také důrazně odmítá, že by někdo z účastníků předem věděl, které úlohy se v testu objeví: „Účastníci zkoušky identifikovali úlohy až zpětně, určitě se cíleně nemohli připravovat na to, že úlohy budou v testu.“

Řešení uspokojilo i uchazeče

Problémem bylo, jak s úlohami naložit. „Nabízelo se řešení úlohy vyřadit z hodnocení testu. Po zjištění, že ke zvýhodnění nedošlo, však nebyly z testu vyřazeny. Výsledky jsou platné a nezpochybnitelné“ vysvětluje Kartous. Toto řešení potěšilo i účastníky zkoušky. „Člověk stejně tyto příklady musel počítat znova, protože nikdo nemohl vědět, že v úlohách nebude nic změněno, i kdyby si náhodou pamatoval výsledky, což se mi zdá nemožné,“ míní Tereza Stulíková, která zkoušku absolvovala. NSZ umožňují účastníkům, aby k úlohám v testech podávali námitky a všechny požadoval zachování zveřejněných úlov pro hodnocení testu.

Blíží se další termín, účastníci dostali testy zdarma

Scio zároveň udělalo vstřícný krok a zveřejnilo přípravné testy k volnému stažení na internetu. Podle Kartouse se tím podmínky účastníků zcela srovnávají. Zároveň poukazuje na právní analýzu, kterou Scio nechalo vypracovat. Z ní vyplývá, že nejde Scio zveřejním několik úloh v sadě testů nepochybilo. „Uvědomujeme si ale, že někdo může vnímat problém v rovině etické, proto testy zveřejňujeme,“ konstatuje tiskový mluvčí Scio.

Co jsou to Národní srovnávací zkoušky?
NSZ realizuje Scio už od devadesátých let a postupně se k nim připojily desítky fakult českých VŠ, které jimi nahrazují nebo doplňují své přijímací zkoušky. Scio vyvíjí pro NSZ testy na profesionální bázi a zajišťuje i organizaci zkoušek a vyhodnocení. Pro uchazeče znamenají NSZ výhodu v tom, že výsledek je platný na mnoha fakultách a často jim tedy stačí výsledek jediné zkoušky pro několikeré přijímací řízení. NSZ se konají šestkrát do roka po celé republice a účastník si může zvolit termín konání i místo zkoušky. Zkoušku může opakovat vícekrát. Unikátní je tzv. veřejná oponentura – účastníci zkoušky mohou podávat námitky k úlohám v testu a ty pak řeší na Scio nezávislá komise. To oceňují účastníci i vysoké školy. NSZ dělají vrásky ministerstvu školství, protože vysoké školy pravděpodobně upřednostní NSZ před státní maturitou.

Více o NSZ na www.scio.cz/nsz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa