Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Harrachov musí zaplatit 100 milionů, hrozí mu exekuce

Na splácení se má podle rozsudku jako ručitel podílet i stát.  (Autor: abl)
Autor: ČTK, pal - 
24. března 2010
23:20

Vrchní soud v Praze dnes rozhodl, že Harrachov musí zaplatit skoro 100 milionů korun za úvěr, který převzal v roce 1993, když mu tehdejší státní podnik Crystalex převedl tři rozestavěné bytové domy. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat. Obci tak hrozí exekuce.

Uvedl to server iHNed.cz.

Harrachov podle serveru domy převzal a jejich stavbu dokončil, úvěr na 17 milionů korun ale splácet nezačal. "Je to názor soudu, my jsme přesvědčeni, že obec ten úvěr nikdy nepřevzala," řekl starosta Tomáš Ploc. Obec se u soudu hájila tím, že šlo pouze o bezúplatný převod nemovitostí. Úvěr podle starosty nesouvisel s výstavbou uvedených domů - byl to zbytek provozního úvěru skláren Crystalex.

Podle soudce Ladislava Derky ale obec o dluhu od počátku věděla. "O tom, že se stává dlužníkem, obec věděla a v tomto duchu komunikovala i s bankou. A zřejmě pod tlakem toho, že splatit dluh je tíživé, začala hledat cesty, jak se toho dluhu zbavit," uvedl v odůvodnění rozsudku Derka. Úvěr prý byl součástí privatizačního projektu a byl přesně identifikován v zápise o předávání majetku.
Město úvěr nesplácelo, proto jej Agrobanka již v roce 1994 zažalovala. Po jejím krachu pak pohledávku odkoupila firma J. F. World Brokers. Spory trvaly celých 16 let. Krajský soud v Hradci Králové dvakrát žalobu na město zamítl, ale vrchní soud případ vrátil pokaždé k novému projednání.

Dluh Harrachova je dvakrát větší, než je roční rozpočet obce, což může mít velmi vážné důsledky. Jen úroky z uvedené částky činí 72 milionů korun. Obec také musí na soudních nákladech a poplatcích zaplatit dalších nejméně pět milionů korun. "Bude asi muset být rozprodej majetku," řekl starosta. "Ale zatím předbíháte, ještě se poradíme s právníky," dodal.

Na splácení se má podle rozsudku jako ručitel podílet i stát. Na obec totiž domy přešly prostřednictvím tehdejšího Fondu národního majetku (FNM), který byl ze zákona ručitelem privatizovaného majetku. Stát ale zaplatí pouze 8,5 milionu korun, což je polovina původní výše úvěru. Podobný osud potkal před osmi lety nedalekou Rokytnici. Ta tehdy musela prakticky veškerý majetek rozprodat v nucených dražbách.

1912 ( 25. března 2010 07:55 )

i ten senátor Sobotka ze svého???Vždyt to byl on co tolik propagoval a schvaloval ty sumy peněz a co Kateřina kdy splatí dluhy jo to se krade a rozdává ze státního že ???a nakonec my všichni jako ve všech zlodějnách co tu byly za 20let hospodaření zaplatime my za to a ted je kasa prázdná a takový Kubera senátor bude tlachat nesmysly kolik už má děcko dluhů co se narodí .To vy politici jste tak hospodařili s našimi penězy vás trestat bando prošustrovali jste za 20let naše peníze vzít klacky je málo na vás bando zlodějská a kdo nadělal ty dluhy ????VY!!!!!!!!Copak se tak hospodaří vy selský rozum nemáte jen zlodějský .Ano můžem my za to že vás již dávno nevyházeli do Vltavy !!!Ted už kradete i z EU fondů --Takový ŠULC z ODS to je mafián severu !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud