Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Taxikáři: Soud jim zatrhl další fintu

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Tereza Hořínková, ČTK, oj - 
18. března 2010
08:29

Do války mezi taxikáři a Prahou se vložil už i Nejvyšší správní soud v Brně! Rozhodl, že vyhlášku s maximálními cenami taxislužeb (28 korun za kilometr) musí respektovat všichni taxikáři, i ti mimopražští!

Zatrhl tak fintu, kdy se devadesátikorunový taxikář třeba po ztrátě licence prostě zaregistroval v jiném městě a jezdil za draho v metropoli vesele dál! Skloní se konečně taxikářská rodina a přestane okrádat a dělat ostudu a začne poslouchat?

Vyhlašku musí respektovat i mimopražští taxikáři

Mají mnoho fíglů a mnoho nápadů, jak obejít zákony. O koho se jedná? Přece o nepoctivé taxikáře. Blesk takových vychytávek napočítal deset. Jedna rozhodnutím Nejvyššího správního soudu (NSS) padla! Podle rozsudku totiž vyhlášku pro taxislužby musí respektovat i taxikáři z jiných měst, která nemají stanovený žádný cenový strop.

„Doteď když policie zastavila nepoctivce a on si zrovna účtoval 99 Kč, vymlouval se, že nespadá pod Prahu. Je jedno, zda je nepoctivý taxikář z Brna nebo Prahy. Budeme je trestat všechny,“ řekl Blesku mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Součástí výroku NSS je i pokuta 50 tisíc korun pro taxikáře z Brandýsa nad Labem. Kontroloři ho přistihli na Staroměstském náměstí v Praze s pořádně napáleným ceníkem, který výrazně překračoval limity. Taxikář se snažil pokutě vyhnout právě tvrzením, že se na něj pražská vyhláška nevztahuje.

„Rozhodnutí soudu pro nás znamená, že máme pro svůj názor oporu soudního rozhodnutí. Věcně pro nás ovšem znamená prakticky jen to, že můžeme dotáhnout do konce tento konkrétní případ,“ dodal Wolf. Vykutálence, kteří například loví turisty na ruzyňském letišti, rozhodnutí NSS nezabrzdí. Když je ale policie chytne při nekalosti, má magistrát v rozsudku oporu pro uložení pokuty či zahájení správního řízení.

Jak si přivydělávají na svačinu aneb 10 fíglů:

1. Jednu cestu dokáží zvládnout za několik různých tax, při testu Blesku jel taxikář například většinu trasy na tarif Tažení vozidla za 65 Kč/km.

2. Vydávají se za oficiální taxislužbu letiště. Tou je ale AAA Radiotaxi a společnost Fix.

3. Zákazníkům účtují třeba i 99 korun na jeden kilometr s odůvodněním, že poskytují luxusní služby. Vyhláška ale povoluje jen 28 korun.

4. Mají systém, kdy vybírají jen vytipované turisty, kteří jsou v Praze poprvé a neznají zdejší poměry. Jednoduše je naberou, jednoduše je pak natáhnou.

5. Nabízejí třeba fixní taxu 500 korun z letiště do centra, za centrum ale vydávají třeba nedalekou Prahu 6 a odtamtud jedou za dalších 1000 korun.

6. Vystavují si falešné stvrzenky s falešným razítkem.

7. Na placených parkovištích na letišti stojí zadarmo. Prvních 15 minut stání zdarma, když pak vyprší čas, dobrovolník jen objede parkoviště a znovu najede do brány. Vycouvá, zase tam najede a kartičky pro všechny jsou v kapse.

8. Nechtějí vydat cestujícímu, který nechce zaplatit nehoráznou sumu, jeho zavazadla.

9. Když přijdou o licenci, zajeli si do jiného města pro novou, a mohli tak jezdit v Praze dál.

10. Když je náhodou zastaví policie a oni si zrovna účtují 99 Kč, vymlouvají se, že nespadají pod pražské úřady.

(Bod 9 a 10 už platit nebude)

branik ( 29. března 2010 14:35 )

Vsichni taxikari jsou zlodeji sice jsem taxikem nikdy nejel ale urcite by me okradli a byli by na me hrubi

mandat ( 18. března 2010 15:58 )

Svata pravda !!!!!

mandat ( 18. března 2010 15:58 )

Co maji cizinci delat,kdyz maji zavazadla a neznaji jazyk???????Nebo netusi,jaky gauneri jsou prazsti taxikari???????

mandat ( 18. března 2010 15:56 )

Je to smutne,ale napr. v SRN se rika,ze taxikari v Praze jsou nejvetsi zlodeji !!!!To neni dobra vizitka!!!!!!

nezabudka1 ( 18. března 2010 11:30 )

cudzinci by mali používať mestskú dopravu alebo chodiť len pešo, ak nechcú byť ozbíjaní taxikármi. Mám v Prahe dcéru a taxikom chodíme v pohode. Vlastné auto nepoužívam, aby mi ho neukradli. Ale to je iné rozprávanie...

Zobrazit celou diskusi
Další videa