Panika, vaše děti možná žijí druhý život na Facebooku

Deset rodičovských tipů jak zachovat klid a vyjít z boje s Facebookem jako vítěz. Není třeba zoufat, stále můžete vyhrát. A hlavně, nepanikařte.
Facebook, www.facebook.com ( http://www.facebook.com/ ), fenomén pro tento rok, je sociální síť, což samo o sobě zní dost děsivě. A možná tam coby rodiče nejste, ale vaše děti už tam nejspíš dávno budou. A možná vás věci jako Facebook děsí. Možná nechápete k čemu by vám to bylo dobré. Vaše děti moc dobře vědí proč na Facebooku jsou. A je na vás, vyjít z boje "rodina vs. sociální síť" jako vítěz. Stručně řečeno, neztratit tvář a respekt, který se u dětí tak těžko získává.
1) Nebraňte svým dětem v používání Facebooku, pokrok nezastavíte a co jim doma zakážete, to budou s ještě větší chutí dělat někde jinde. Čím více na ně budete tlačit, tím větší budou mít chuť to dělat. Zakázané ovoce nejvíce chutná.
2) Naučte své děti, že i na Facebooku platí to co na ulici. S neznámými lidmi jsme opatrní a nabízené sladkosti jsou podezřelé. A kupodivu lhát na Facebooku je to nejlepší co mohou udělat. Falešné jméno, jiné datum narození, vymyšlené bydliště, to všechno je dobré v boji proti podvodnikům. A jejich kamarádi to dělají zcela běžně. Třeba to právě vaše dítě neví. A vy mu to můžete jemně naznačit.
3) Založte si účet na Facebooku, pokud to půjde, najdete své potomky a poučte se o jejich online světě. Můžete zkusit své dítě požádat o pomoc, možná se dozvíte něco, co by vám někdy příště nechtělo říci.
4) Nenápadně občas prohoďte něco o tom, co jste se o nich (a od nich) na Facebooku dozvěděli, třeba je to přiměje k omezení veřejného přístupu na jejich účet. A to je přesně to co chcete, aby si o nich nemohl cokoliv přečíst kdokoliv a většina informací zůstala v rodině a mezi nimi a jejich přáteli. Mluvte s nimi o tom, jak se vám na Facebooku daří nebo nedaří a čeho se sami obáváte. Poučí je to. Zkuste je naučit, že by se na Facebooku měli stávat "přáteli" pouze opravdu s lidmi, které znají. Spolužáky a kamarády.
5) Nesnažte se za každou cenu stát se "přítelem" své ratolesti na Facebooku, pokud nechce, nedivte se tomu, netlačte. I když vás mezi přátele přidá, stejně tím nemusíte nic získat, příliš snadno může nastavit Facebook tak, abyste neviděli nic z toho, o čemi si píše s ostatními.
6) Na Facebooku nesmí být nikdo mladší třinácti let. Opak je pravdou, i mladší děti se tam pohybují. Čím mladší vaše dítě je, tím větší máte šanci ho včas naučit, jak se na sociálních sítích a internetu chovat, nepodceňujte to a začněte včas.
8) Profil na Facebooku není deníček a asi nikdy nebude privátní, sociální sítě jsou o tom, že lidé vytrubují do světa věci, které by normálně řekli jenom velmi málo lidem. Respektujte to. A na druhou stranu, zkuste své dítě poučit o tom, že na Facebooku není neviditelné.
9) Pokud získáte dostatek důvěry a vaše dítě vás nechá nahlížet do jeho "soukromí na Facebooku" važte si toho a čas od času se podívejte, zda nepřekračuje rozumné meze. Pozor je dobré dávat hlavně na fotografie, dětská naivity může vést ke zveřejnění fotografií, které budou příliš lákavé pro pedofily. Reagujte s citem a pokuste se dosáhnout smazání, nebo alespoň nastavení omezení viditelnosti takových fotografií.
10) Pokud vaše dítě není na Facebooku, možná je na Twitteru, MySpace či někde uplně jinde. Neskutečné věci může vaše dítě dělat v elektronické poště či na ICQ. Na dalších sociálních sítích i službách platí stejná pravidla. A vám nezbyde, než jít s dětmi. A dobou. Nebojte se toho.
Čekala jsem nějaké vyhodnocení a místo toho jsem se dozvěděla že to byl jen žert a informace byly zaslány jednomu s uživatelů . Po kliknutí na jeho profil jsem zjistila že se jedná o asi 12-letého chlapce ,tak jsem mu hned odepsala aby mi řekl proč to udělal. Co z toho má? Chvíli jsme o tom debatovali (jednalo se o test sexu) a já pomali začala zjištovat ,že se o žádného chlapce nejedná nýbrž že za fotkou se skrývá dospělý muž . Takhle i kdyby si na něj někdo stěžoval ,tak co mu můžou? Vždyt je to nějaký děcko a takhle se potom nedivím ,že kdokoliv může cokoliv