Ach jo, budeme platit nové daně - tentokrát i silniční?

Ilustračné foto
Autor: pet, ČTK - 
19. ledna 2010
10:38

Stát řeší problém, kde vzít peníze do rozpočtu a nekrást! A tak se rozhodl, že zase sedře z kůže řídiče. Ministerstvo financí chce totiž zavést silniční daň i pro občany. Dosud platili

Její výše by se odvíjela od obsahu motoru, státu by mohla vynést až pět miliard korun ročně. "Řidiči by podle kubatury vozidla odváděli do rozpočtu tisíc až patnáct set korun," řekl náměstek ministerstva financí Peter Chrenko týdeníku Ekonom.

Výnosy by pomohly státnímu rozpočtu a přispěly na budování tuzemských silnic a dálnic. Nyní daň odvádějí firmy a živnostníci, pokud jejich auto slouží k podnikání.

Zvýšení daně by se dotklo většiny řidičů, výjimky by podle náměstka existovaly, nicméně by jich bylo málo a týkaly by se jen handicapovaných. Plán na zavedení silniční daně je součástí Chrenkova balíčku, v rámci kterého by stát od příštího roku mohl vybrat až o dvě desítky miliard korun více než letos.

Kromě toho navrhuje sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty na 18 procentech. Posvítit si chce také na velký počet výjimek u daní z příjmů. Chrenko nyní plán předloží ministru financí Eduardu Janotovi, který zatím nechce jeho šance komentovat. "Tento návrh neprošel oficiální debatou na ministerstvu. Počkám, až náměstek Chrenko všechny své daňové návrhy předloží v komplexním materiálu se všemi nezbytnými propočty," řekl Janota.

Podle Chrenka by mohly být tabulky pro výpočet silniční daně u občanů buď stejné jako u podnikatelů nebo poloviční.

Sazby daně silniční pro osobní automobily: Tak se vypočítává daň v současnosti podnikatelům.

Zdvihový objem motoru Sazba daně
do 800 cm3 1 200 Kč
nad 800 cm3 do 1 250 cm3 1 800 Kč
nad 1 250 cm3 do 1 500 cm3 2 400 Kč
nad 1 500 cm3 do 2 000 cm3 3 000 Kč
nad 2 000 cm3 do 3 000 cm3 3 600 Kč
nad 3 000 cm3 4 200 Kč

Návrh nové silniční daně se nelíbí ODS. "Nemyslím, že by zavádění nových daní, navíc v době hospodářské krize, bylo zrovna šťastným řešením," uvedl člen hospodářského výboru sněmovny za ODS Jaroslav Plachý. Na místě podle něj není zvyšování daňové zátěže, ale úspory. To tvrdí i Chrenko a Janota. Oba ale připomínají, že o škrtech se zatím spíš jen mluví a rozpočet z politických důvodů zůstal prakticky jen u zvyšování daní.

Jak nás bude stát odírat?Jak nás bude stát odírat? | abl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kofila ( 20. ledna 2010 09:10 )

Velice hezky napsané, tohle Vám asi podepíše každý... ale co dál???? Kolikrát si myslím, že nás těmi negativy krmí záměrně, aby v nás vyvolávali strach.

seeker ( 19. ledna 2010 23:24 )

Cožpak nechápete, že to jenom zkouší, resp. vystrkují zkušebně růžky - víc a více? Takovýmito návrhy nejprve sondují, jaká bude reakce masové většiny, co si vůbec ještě můžou dovolit s tím, že když si od NICH opět necháme n.a.s.r.a.t. na hlavy a jenom si to h.o.v.n.o. zase jen utřem, tak nám to dají legislativně natvrdo zamnou si ruce jak jsme blbí a příště si dovolej ještě víc.... Jsem občan který až do této chvíle neremcal a jen tu a tam skřípl zuby - teď už ale říkám DOST a dle reakcí ostatních, obyčejných lidí v mém okolí skutečně nastává doba, kdy je toto slovo skloňováno tímto lidem s čím dál větším hněvem a vztekem. Tohle neskončí dobře - ale hlavně pro současnou arogantní vrchnost krátkozrakých sobeckých hlupáků.

bara ( 19. ledna 2010 17:59 )

taky souhlasím...až na to, že by se měli ti, co to zavinili, zavřít. .

bara ( 19. ledna 2010 17:54 )

tak přemýšlím, jestli mi to auto není na p.rd. Dálniční daň, silniční daň, povinné pojištění, připojištění, benzin, letní gumy, zimní gumy, technické prohlídky, nutná údržba, - suma sumárum bych za to mohla pohodlně tu a tam jezdit taxíkem...

alice050 ( 19. ledna 2010 16:55 )

Také naprostý souhlas. Já osobně také nikomu nic nedlužím, tak jak k tomu přijdu... A nechápu komu kdo dluží? Ano ČR, ale komu? ...... a na příští rok se chystá daň ze vzduchu - povoleno 5 nadechnutí za minutu, jinakt těžké sankce

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud