Klaus: Udělil milost Mrázkovým spolupracovníkům!

František Mrázek a Václav Klaus  (Autor: abl)
Autor: ČTK, val, INT - 
13. ledna 2010
10:40

Prezident Václav Klaus udělil v minulosti milost čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Milost dostali Karel Steiniger, Miroslava Pragerová, Jarmila Morávková a Jan Kondler, kteří se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů.

Přitom Klaus uděluje milost velmi vzácně. Statisticky vyhoví až každé 47. žádosti. Dosud udělil pouze 313 milostí.

Prezidentův kancléř Jiří Weigl tvrdí, že prezident o vazbách těchto lidí na Mrázka a Pitra nevěděl. "Myslím, že tohle tušit nemůže nikdo. To z té žádosti nepoznáte. S kým ten člověk obchodoval, s kým je kamarád. Pan prezident nad každou milostí sedí sám a sám to zvažuje," řekl MfD.

Steinigerovi dal Klaus milost v roce 2004, protože prý trpí závažnou nemocí. Pragerová ji dostala o tři roky později, aby se mohla starat o své děti. Zdravotní stav byl důvodem toho, proč Klaus udělil v roce 2008 milost i Morávkové a Kondlerovi.

V případě Steinigera měl však o jeho údajně závažné nemoci pochybnosti i soudce, který celý jeho případ do detailů znal. "Z předložených lékařských zpráv je zřejmé, že odsouzený neonemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou chorobou a netrpí ani nevyléčitelnou chorobou duševní," napsal soudce Zdeněk Minařík Klausovi před udělením milosti.


 

František Mrázek - vládce podsvětí, kterého zastřelil neznámý pachatel v lednu 2006. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká loni nařídila pokračovat ve vyšetřování jeho vraždy.

Tomáš Piter - uprchlý podnikatel dostal minulý týden v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi Setuzy a Milo Surovárny z roku 2000 souhrnný trest šest let vězení. Už dříve byl pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.


 

1912 ( 13. ledna 2010 18:09 )

JE OPRAVDU KRE..TÉM VŽDYT CO MŮŽETE OD TAKOVÉHO GAUNERA ČEKAT SPOLEČENÝ OD 89 S CELOU MAFIÍ CO NÁM TU VLÁDNE !!!

jarypadlo ( 13. ledna 2010 16:08 )

asi v něčěm jede.Žádal jsem ho o nemilost,fakt.Ale smůla,nesmím plnir rozsudek jak mám jménem republiky určeno+zaručeno!AbDÍKace?Dobrovolný odstup nebo ODStranění jeho vlastní založenou zločinnou/komunistickou stranou?

anasyi ( 13. ledna 2010 13:41 )

jde o to,jestli nekdo nebude rychlejsi

sakra ( 13. ledna 2010 13:31 )

Na co má Klaus tolik "poradců"?

inkvizitor ( 13. ledna 2010 11:47 )

takových jako Ty je všude plno...jen kritika, kritika, kritika...tak ny mě zajímalo co Ty a volby? Počkáš a pak zas budeš ...zhnusený ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud