Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Dcera soudce se dostala na práva podvodem?

Fotografie
Kopie z informačního výsledkového systému  (Autor: internal)
Autor: Josef Koukolíček - 
25. listopadu 2009
15:18

Blesk.cz má k dispozici kopii záznamu Barbory Baxové a Jana Kociny mladšího z univerzitního informačního systému (tzv. Stagu) plzeňské fakulty. Jde o
děti dvou vysoce postavených pedagogů plzeňských práv - Josefa Baxy a
profesora Jana Kociny.

Baxová i Kocina byli ke studiu řádně přijati, ačkoliv podle univerzitního informačního systému získali při přijímacích zkouškách nulový počet bodů! V jejich záznamu je navíc v kolonce rozhodnutí uveden kód "10", který říká, že přijetí ke studiu proběhlo v prvním kole na základě přijímací zkoušky.

442884:gallery:true:true
Kopie záznamu Barbory Baxové z univerzitního informačního systému plzeňské fakulty

To by potom znamenalo, že by na plzeňská práva musel být přijatý úplně každý uchazeč, který si podal přihlášku a ani se nezúčastnil přijímaček. Neúčastí na přijímačkách totiž uchazeč získává nula bodů, což je počet, který stačil Barboře Baxové a Janu Kocinovi mladšímu k přijetí.

442889:gallery:true:true
Kopie záznamu z univerzitního informačního systému plzeňské fakulty Jana Kociny ml.

Blesk.cz se navíc ozval jeden z pedagogů, který tvrdí, že existují další důkazy o tom, že přijetí potomků prominentních pedagogů fakulty proběhlo skandálním způsobem! "Mám k dispozici kopii protokolu s takzvanou čárou - protokol o výsledcích přijímacího řízení - podepsaný přijímací komisí najmenovanou děkanem, samozřejmě včetně podpisu děkana. V těchto protokolech tato jména nad čarou nebyla nalezena.

"To znamená, že nemohli být přijati," tvrdí náš zdroj, který si z pochopitelných důvodů přeje zůstat v anonymitě. O celé kauze je informovaný i rektor Západočeské univerzity Josef Průša. "Je to velmi nestandardní situace, výsledek s nulou jsem tu ještě neviděl," okomentoval údaje v informačním systému Průša. Ten ale zároveň odmítá, aby celá kauza podezřelých přijetí byla přezkoumána přednostně.

Blesk.cz požádal o komentář k celé kauze i předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, jehož dcera Barbora v kauze figuruje. "Pan předseda má dnes celý den jednání. Nejlepší bude, když mu otázky pošlete mailem," sdělil nám v úterý mluvčí soudu František Emmert. Josef Baxa ovšem zatím na zaslané dotazy neodpověděl.

Ve středu se nám dostalo podobné odpovědi: "Pan předseda je velmi zaneprázdněný. Jistě vám na vaše dotazy odpoví, ale nemohu zaručit, kdy se tak stane", sdělili nám lidé z kanceláře předsedy soudu. Poněkud sdílnější byl Jan Kocina. "Syn se hlásil na tři fakulty a na všechny ho vzali. Vybral si práva v Plzni. Já nemám s přijímacím řízením nic společného, takže jsem ho nemohl ovlivnit," řekl Hospodářským novinám Kocina.

Není bez zajímavosti, že jak Josef Baxa, tak profesor Jan Kocina patřili v minulých týdnech k nejhlasitějším kritikům právnického studia chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Ta v této souvislosti uvedla: "Mám pocit, že neustálým upozorňováním a lhaním o mém studiu se někteří lidé na fakultě snaží odvrátit pozornost od kauz, ve kterých jsou namočeni oni."

Blesk.cz bude celou aféru kolem podezřelých přijetí na právnickou fakultu Západočeské univerzity i nadále pečlivě sledovat.

gogo ( 27. listopadu 2009 08:10 )

samé kupy hnoje. A pan Pospíšil zametá pod koberec až se z něj kouří ... Bude alespoň jeden obětní beránek, nebo pohrdání veřejností je již na takové úrovni, že se již ani takové směšné gesto neučiní ?

gogo ( 25. listopadu 2009 20:16 )

Tyto kauzy se týkají tolika lidí a tolik vlivných je v tom namočeno, že kromě nějaké směšné obětiny nebude nikdo nikdy potrestán. O tom jsem přesvědčen. Je to úpadek, který ještě dále prohlubuje morální krizi v této zemi. A nejen morální ...

1946 ( 25. listopadu 2009 19:56 )

kdo má do toho přístup, tak to může změnit kdykoliv. Peníze nesmrdí nikomu.

zamlzena ( 25. listopadu 2009 19:52 )

Zajímalo by mne ,zda vystudoval syn mého advokáta Zastupoval mě a podvedl.Zřejmě šel na ruku i soudu, nejen druhé straně/ stavební firma/ Jednou mi řekl, že jeho syn je na gymnaziu a on by chtěl, aby byl jednou soudcem.....To jsou ty protislužby, o kterých se dnes mluví jako o formě korupce? Ty něco usnadníš,někdo vyhraje, a my se odvděčíme. Opravdu se těžko prokazujín takové věci. Soud i advokát může pochybi tAle všeho dočasu a jsem ráda,že už se o těchto věcech začalo mluvit.Když člověk žije ve společnsoti ,kde nefunguje právní systém, je to těžké. Někomu to možná vadí méně, ale jsou lidi, pro které je vymahatelnost práva důležitá jako vzduch a voda.

gips ( 25. listopadu 2009 19:03 )

že pane Baxa.Co budete říkat nyní.Určitě něco vymyslíte,jste přeci vzdělaný člověk,nebo ne?Já jsem si to o vás myslel,ale již nemyslím.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa