UNESCO: Tunel Blanka může ohrozit historické jádro Prahy

Lidem tady stavba dost komplikuje život.
Autor: ČTK, šim - 
18. 10. 2009
17:09

Výbor pro světové dědictví UNESCO má obavu z toho, aby budovaný tunelový komplex v centru Prahy nenávratně nepoškodil historické jádro hlavního města.

Počátkem příštího roku se proto chystá mise UNESCO do Prahy, aby stavbu prověřila. Informuje o tom server Aktuálně.cz. "Přijedou v únoru nebo v březnu," cituje server ředitele odboru památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka. Kněžínek je přesvědčen o tom, že zahraniční mise žádnou hrozbu pro pražskou rezervaci UNESCO nepotvrdí.

Tunelový komplex Blanka bude součástí severozápadní části městského okruhu, staví se mezi Malovankou a Pelc Tyrolkou. Dlouhý bude více než 6300 metrů, z toho samotné tunely budou mít asi šest kilometrů. Výstavba bude dokončena do závěru příštího roku. K provozu má být okruh připraven ve druhé polovině roku 2011. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.
UNESCO podle Aktuálně.cz vyjádřilo strach o historické jádro Prahy už koncem června na zasedání ve španělské Seville. Žádná česká odpovědná instituce však prý o přesných závěrech jednání veřejně neinformovala. Ministerstvo kultury v krátké zprávě pouze uvedlo, že výbor pro světové dědictví požádal o zajištění kontrolní mise, která by ověřila, že tunel Blanka výjimečnou světovou hodnotu pražské rezervace neohrozí, napsal server.

Podle Aktuálně.cz byl však světový výbor v přesném zápisu z červnového jednání mnohem tvrdší. UNESCO prý vyjádřilo své "hluboké obavy z možných dopadů tunelu Blanka" a zároveň si stěžovalo "na nedostatek informací a na zjevný nedostatek hodnocení dopadu tohoto projektu".

Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu, napsal server.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

smrk ( 18. října 2009 20:14 )

Soudruzi z UNESCA a jejich čeští pomahači by potřebovali každý měsích jezdit na kole kolem celé Prahy a ty jejich řeči o poškození památek by je rychle přešli. Doba je prostě taková, že stavbu podobných tunelů potřebuje - nebo by chtěli aby se to stavělo na povrchu - to by asi ječeli tuplem. Nejsem pražák, ale přes Prahu jezdím cca 7x měsíčně a můžu říci, že to je tragédie !!!!!!!!

miriam ( 18. října 2009 18:53 )

a nejen Pražáků - na ten tunel čekají všichni, kdo Prahou musí i jen projíždět

krabi ( 18. října 2009 17:42 )

na dokončení tunelu čekají netrpělivě statisíce Pražáků. Ti kazišucii ať táhnou do háje !

Zobrazit celou diskusi
Další videa