Rvačka sochařů: Zlomená ruka a boule na hlavě

Autor: pal - 
7. září 2009
13:16

Před Hlavním nádražím v Praze se v pondělí poprali dva sochaři. Důvod? Poraženého umělce, který neuspěl se svým návrhem na novou sochu prezidenta Wilsona, paradoxně napadl výherce výběrového řízení.

ako dva malí spratci se i tito sochaři přou o to, kdo si začal. Vinu za rvačku před Hlavním nádražím hází jeden na druhého. Údajně měl být Blažek napadený jako první, Hejtmánek se ale brání, že byl vyprovokován řevem a urážkami ze strany Blažka. Výsledkem klání dvou umělců jsou zničené brýle, fotoaparát, Blažkova ruka v sádře a boule na Hejtmánkově hlavě.

Pan Blažek, vítězný kandidát a autor budoucí sochy, prý nelenil a ještě včera podal na Hejtmánka trestní oznámení. "Je to zloděj a lhář, pouze jsem se bránil a čekám omluvu,“ sdělil Blesku Michal Blažek s tím, že právě on má jako vítěz zakázky zhotovit sochu prezidenta. K tomu ale potřebuje odlitek busty, který je v úschovně Národního muzea. Muzeum však bustu Blažkovi půjčit nemůže, protože si ji před časem vypůjčil Hejtmánek, který také odlitek udělal a věnoval jej Česku k 90. výročí založení republiky.

Podle Blažka dělá Hejtmánek vše pro to, aby znemožnil dokončení osmnáctimilionové Wilsonovy sochy. Sám celou situaci popisuje jako útok na svou osobu: "Když ke mně přišel, tak mi řekl, že bych se mu měl omluvit, já jsem se zeptal za co, v tento okamžik mě pan Hejtmánek chytil za košili pod krkem. Já jsem se začal bránit a udeřil pana Hejtmánka pěstí do hlavy.“

Boulatý Hejtmánek ale vrátil úder urážkami. "Blažkova maketa je primitivní, trapná a neautentická. Je to ostuda,“ nechal se slyšet pro Mediafax.

Strážníci v Benediktské ulici byli první, na koho se rozzuřený Blažek obrátil: "Byl jako smyslů zbavený!“ Z trestního oznámení se může ale nakonec vyklubat pokuta za výtržnosti, zlomenou ruku si totiž pan Blažek způsobil sám při úderu soka.

Obnovení sochy dostal za úkol tým sochařů Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery. Jestli kamenný Wilson, kvůli kterému se v Americe pořádá i sbírka, Hlavní nádraží uvidí, je ve hvězdách.

Výběrového řízení společnosti American Friends of the Czech Republic se zúčastnilo celkem 13 sochařů nebo jejich týmů.

Původní Wilsonova socha od Albína Poláška stála poblíž vchodu do nádraží od roku 1928. V roce 1941 ji nechali strhnout nacisti.

gogo ( 8. září 2009 18:39 )

Opět se ozývá „vechtrvesluzbe“ – agent ODS, který má za úkol předstírat slaboduchého levicového voliče a tím odradit voliče od volení těchto stran ….

gotzur ( 8. září 2009 10:12 )

Bez Československa by nebylo Česka a tak tragicky bych to neviděl.

gogo ( 8. září 2009 08:29 )

To je sice pravda, ale kde je dnes Československo ? Po kterém je již jen pliváno ? Jakou mají cenu jeho trosky zvané "Česko" ? Kde začínáme přihlouple uctívat šlechtu jak blanické rytíře ? Kde jsme již cizinci ve vlastní zemi ? Kde 30% pozemků vlastní cizinci ? Kde zahraniční mafie se cítí jako doma ? Kde většina lidí pracuje u zahraničních firem ? Toto "Česko" již nemá s Československem presidenta Wilsona pranic společného ...

gogo ( 8. září 2009 08:21 )

to nevíte, že "ten kdo maže, ten jede" ?

gotzur ( 8. září 2009 08:17 )

President Wilson umožnil vznik Československa, ale pro tebe je to zřejmě nepodstatná věc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud