Mince za 64 milionů je v Praze

Autor: ših - 
2. 9. 2009
06:35

Největší, nejtěžší a nejdražší zlatá mince světa se včera představila v pražském Obecním domě.

Mince nazvaná Maple Leaf (javorový list) byla odlita Kanadskou královskou mincovnou v roce 2007 a má v průměru 50 centimetrů a váží 100 kilogramů. A její cena? Asi 16 milionů korun, sběratelská hodnota je ale 64 milionů!

Kdo si včera nepospíšil, má dnes už bohužel smůlu. Zlatá mince se veřejnosti představila totiž jen jedno odpoledne, a to v úterý od 15 do 18 hodin v Obecním domě. Celkem existuje pět kusů této mince, čtyři byly prodány soukromým sběratelům. Sběratelská hodnota se podle odhadů pohybuje okolo 2,5 milionu eur, tedy asi 64 milionů. Mince byla odlita ze zlata o ryzosti 99,999 % obsahu zlata v kovu.

Javorový list poputuje z Prahy do litevského Vilniusu a do Kodaně. Na evropském turné minci doprovází bezpečnostní agentura.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa