Začíná sezona pálení alkoholu, třešní a meruněk je dost

Ilustrační foto  (Autor: Martin Pekárek)
Autor: ČTK, brum - 
22. července 2009
15:40

V pěstitelských pálenicích na jižní Moravě se rozjíždí sezona. Jako první přichází na řadu třešně, brzy začnou zpracovávat i meruňky. V obou případech je prý úroda nadprůměrná.

Litr vypáleného stoprocentního alkoholu letos stojí kolem 240 korun, zhruba stejně či jen o málo více než loni, tvrdí pracovníci oslovených pálenic.

V pěstitelské pálenici Jiřího Nováka ve Znojmě začali pálit na začátku července. "Třešní jsme dělali dvojnásobně více než loni a předloni. U meruněk je první odhad, že jich bude hodně, ale ve špatné kvalitě," uvedl Novák.

S pálením meruněk začnou ve Znojmě kolem 10. až 15. srpna. Kvalitu meruněk poznamenalo počasí a časté bouřky - jsou příliš mokré, někdy otlučené od krup a mají nízkou cukernatost. Proto se také budou na trzích špatně prodávat a značná část kvůli tomu poputuje právě do pálenic. Sami děláme výkup ovoce, a tak víme, v jakém jsou stavu, míní Novák.

"Tak to je i u nás, meruňky dost hnijí, asi je něco ve vzduchu," řekl Josef Šmerák z pálenice Zapo v Hruškách na Břeclavsku. Co se ale týče množství třešní, višní a meruněk, bude podle něj letošní ročník mimořádný. "První dny pálíme třešně pořád. Byla nadúroda, tolik jsme nikdy nepálili," dodal.

V pálenici Jiřího Nováka letos po třech letech zdražili za litr vypáleného čistého lihu, a to o desetikorunu na 240 korun. Mírné zvýšení o zhruba čtyři procenta podle Nováka souvisí s vyššími cenami dřeva a energií. Cenu 240 korun za litr čistého alkoholu má stejně jako loni i Zapo v Hruškách. Z toho je ale podle Šmeráka 133 korun spotřební daň odevzdávaná státu. "Nenaříkáme si, ale žádné velké výdělky z toho nejsou," podotkl.

Sezona pálenic začíná v červenci, kdy dozrávají třešně a višně. V červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit švestky, jablka a hrušky. Největší zájem o pálení ovoce je před Vánoci, sezona ale končí až koncem března.

zirafa ( 22. července 2009 16:05 )

to my už máme jeden soudek 2x přepálený a na druhý se chystáme! óóóh, jak lahodný materiál je pravá domácí pálenka!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud