Povodeň jim vzala dům: Bydlí ve školní šatně!

Rodina ve školní šatně. Na matracích spí Alenka (2), Ivana drží Simonku (4) a vedle klečí Ivetka (7).  (Autor: Blesk - Marie Machková)
Autor: Marie Machková - 
18. července 2009
05:00

Měli hezké bydlení ve starším domku. Baráček koupili před půl rokem a vzali si na jeho koupi úvěr 800 tisíc. Pak však přišla velká voda. Poničila jejich dům tak, že ho musela demoliční firma zbořit. Teď bydlí ve školní šatně.

Manželé Ivana a Vladimír Randusovi a jejich tři malé děti tak dopadli až na samé dno.

Co ale bude v září, až ve škole začne výuka? To nevědí. A bezradní jsou i na radnici v Kuníně. Obci totiž scházejí peníze na další pomoc občanům.

„Nezbylo nám nic, jen dluhy,“ zoufá si Ivana Randusová (35), která je na mateřské dovolené. Rodina bydlí ve školní šatně. V jedné místnosti spí na matracích, ve druhé mají sporák a lednici. Z umýváren mají koupelnu. „Manžel naštěstí pracuje, ale jestli se nám povede splatit dluh a ještě vybudovat nové bydlení, to tedy nevíme,“ přemítá paní Ivana.

Demoliční firma zbourala zbytky domu nešťastných manželůDemoliční firma zbourala zbytky domu nešťastných manželů | Blesk - Marie Machková

Demoliční firma zbourala zbytky domu nešťastných manželů

Starostka Kunína Dagmar Novosadová vyplatila všem zatopeným rodinám, tedy 153 domácnostem, 15 tisíc korun. „Totálně to ale vyčerpalo náš povodňový účet. Krátce před povodní jsme si vzali třicetimilionový úvěr na zateplení školy, nová okna ve školce a stavbu domova se sociálními byty. Ty ale bohužel zatím nejsou hotové,“ postěžovala si starostka. Přesto však nepropadá beznaději. Věří že stát vyplaveným oblastem pošle peníze na povodňové domky.

„Už máme vytipovanou lokalitu. Protože řada občanů je na mizině, pokusíme se vybudovat i nájemní byty, a to by bylo i řešení pro Randusovy,“ plánovala Dagmar Novosadová.

sona1 ( 19. července 2009 00:26 )

ty osobne si nic nikomu nedala tak co řesis............................mas malo starosti co

sona1 ( 19. července 2009 00:24 )

ty kundo za koho co platis .......spamatuj se ty trupko drza.vyžirky nejvetši jste vy...ooooooo jen vy jste chudackove ne kazdej ma to co si sam vydela ale ty ze svej kapsi nemusis o nic dělit.si trapna

premyslovna1 ( 18. července 2009 12:39 )

Pleskáš hlouposti.

wyatt ( 18. července 2009 11:59 )

co to meleš? Kdo brání Rómům, aby se vzdělávali? Oni sami...Stačí se podívat na romské děti a jejich "docházku" na ZŠ...Když pak 15 letá holka je po 9 letech docházení do školy negramotná, tak těžko může očekávat, že půjde dál studovat a že najde normální práci. Začněte sami u sebe vy vyžírkové a nečekejte, že na vás pořád budem platit. Už vás máme plný zuby...

sona1 ( 18. července 2009 09:26 )

mislite si ty romove maji vse lechči od vas ,,vite ono to je urcite inak .mate praci mate vzdelani,coz mate moznosti k uplatneny,vite ale kazdy si je rovny tak jak sou romove urcity lidi nemozny tak aj u vas se najdou ......clovek jako clovek............. jen si nemislete ze romove maji lechky zivot to cim prosli vsim,tak to vy este neznate.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud