Mittal: Je nejbohatší, přesto žádá stát o miliony!

Ředitel válcoven plechu Tomáš Mischinger ukazuje Lakshmi Mittalovi při jeho návštěvě v říjnu 2007 plány na rozšíření výroby  (Autor: Foto abl)
Autor: Pavel Čempěl, Jiří Fabián - 
24. června 2009
05:00

Jen za svatbu dcery utratil přes miliardu korun, ale po Česku chce finanční výpomoc! Lakshmi Mittal (59), osmý nejbohatší muž planety a majitel největší české hutě ArcelorMittal Ostrava, nastavil dlaň a vydírá: Přidejte mi na platy dělníků, jinak je propustím!

Mittal jako nejbohatší Asiat dělá čest svému jménu – Lakšmí je totiž hinduistická bohyně bohatství, prosperity a rodinného štěstí. A na tom tento Ind, který svoje ocelářské impérium vybudoval šikovným oživováním zkrachovalých fabrik, rozhodně nešetří.

V Londýně si pořídil sídlo ve viktoriánském stylu a zaplatil za něj téměř tři miliardy korun – nejvyšší částku v historii, kterou kdo za nákup nemovitosti k soukromému bydlení zaplatil. Stejně tak nejdražší svatbou všech dob byla šestidenní veselka jeho dcery Vaniši v pařížském Versailles.V roce 2007 koupil 20 procent anglického fotbalového klubu Queens Park Rangers, podporoval Tonyho Blaira, miliony dolarů dává indickým sportovcům.

Mittal, jehož heslo je »Časy se mění, ocel je věčná «, má z čeho utrácet. Poslední odhady jeho majetku hovoří o více jak bilionu korun! Přesto teď, s odkazem na finanční krizi, žádá vládu ČR o příspěvek na platy pro 600 zaměstnanců. Ti jsou již půl roku doma se 70 % mzdy, protože firma nemá zakázky.„Drželi jsme místa v naději, že se situace zlepší,“ uvedla mluvčí oceláren Věra Breiová. To se nestalo, takže ministři průmyslu a sociálních věcí teď zpracovávají analýzu Mittalovy žádosti. V pondělí by vláda měla rozhodnout.


  • Firma ArcelorMitall od ledna propustila 950 zaměstnanců
  • Doma zůstává se 70 % platu 500 až 700 zaměstnanců (podle objemu zakázek)
  • Nyní firma zaměstnává 6600 lidí

K požadavku průmyslníka Mittala se žádný z jeho konkurentů nepřidal. Někteří rekvalifikují dělníky, jiní vyrábějí nárazově. „Ty, pro které nemáme práci, posíláme na kurzy zvyšování kvalifikace,“ uvedla mluvčí Vítkovice Holding Eva Kijonková. Firma Evraz Vítkovice Steel zavedla »cyklování «. „Zakázky rychle zpracujeme a pak děláme jen udržovací práce,“ řekl mluvčí Jaromír Krišica.

jahodove_ticho ( 28. července 2012 21:38 )

JSOU TO JEN VYCHCANÝ ClKÁNI Z VÝCHODNÍHO BANÁNISTÁNU...

darika ( 21. července 2009 07:05 )

Žádost firmy o dotaci od státu považuju za vrchol drzosti. A ztotožňuji se s názorem o vydírání.

labe ( 24. června 2009 10:35 )

Loni měl Mittal zisk 30 miliard.Proboha kde jsou?Souhlasím s siroky 11.Ať táhne do i Indie a vezme s sebou všechny cikány.

siroky11 ( 24. června 2009 08:17 )

Bylo by mi sice propuštěných lidí na ostravsku líto, protože tady v tomto regionu sehnat práci je dost těžké, ale tomuto podnikateli bych nedal ani korunu. Když má zisky, také se s námi daň.popl. nedělí a pokud se dostane do potíží, tak má dostat ze st. rozp. peníze na udržení výroby? To ať si to raději zbalí a odtáhne někde do Palestiny. Fabriku odsud neodveze. Však on přijde další, který rozjede výrobu.

pisces2 ( 24. června 2009 06:42 )

Tak teda nevím-situace není nejlepší,ale dávat si ultimáta je šílenost.Nedala bych jim nic.Kde jsou ty přebytky?Bylo i na štědré odstupné.Co jsem se bavila s chlapama,tak Ti si lebedí-vyhovuje jim tady ten systém na 70% platu.Takže milá vládo-když chcete dotovat,tak dotujte všechny-nejen oceláře.Pracovníků je dost-je třeba to trochu vyčistit-recese nerecese.Jsem zvědavá jak to dopadne.MIttal a jeho šéf má u mně

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud