Pražané spotřebují o čtvrtinu více vody než zbytek Čechů

Archív  (Autor: Archív)
Autor: ČTK, rvs - 
8. května 2009
13:57

Spotřeba vody na obyvatele Prahy byla loni zhruba o čtvrtinu vyšší, než činil celorepublikový průměr. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Zatímco průměrná spotřeba na jednoho člena domácnosti činila loni za celou ČR 94,2 litru denně, průměrný Pražan spotřeboval ve stejném období 122 litrů.

Podle ředitelky Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miloslavy Melounové je vyšší spotřeba vody v hlavním městě způsobena zejména vyššími příjmy jeho obyvatel, kteří jsou v jejich důsledku méně šetrní, a vyšším komfortem bydlení. V Praze také na rozdíl od ostatních regionů prakticky neexistuje zásobování vodou z vlastních zdrojů.

Vyšší než ve zbytku země je v Praze i celková spotřeba vody. Loni dosáhla téměř 190 litrů a republikový průměr převýšila o 43 litrů. Průměrná spotřeba na obyvatele je obecně vyšší ve větších městech. Je zde větší množství průmyslových podniků, úřadů, hotelů či restauračních zařízení, které spotřebu zvyšují.

V loňském roce pokračoval v Česku dlouho trvající trend poklesu spotřeby vody. Průměrná spotřeba celkem poklesla o 6,5 litru na 146,4; domácnosti snížily svou spotřebu o 4,3 litru na osobu a den.

Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu ze 150 litrů na současných méně než 100 litrů. Podobně je to i v Polsku či na Slovensku, v západní Evropě je ale spotřeba vyšší.

Lidé v důsledku zvyšujících se cen vody používají úsporné vodovodní baterie či pračky. S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny.

Přes veškeré úsporné kroky ze strany domácností i podniků přichází nazmar zhruba pětina pitné vody. Unikne totiž cestou ke spotřebitelům ve vodovodním potrubí. Přesto se stav lepší, před 20 lety to bylo asi 30 procent. Staré sítě se od revoluce postupně opravují a ztráty někde klesly už na 13 procent. Stará síť je stále ještě především ve velkých městech.

Mezi jednotlivými kraji jsou poměrně značné rozdíly v cenách vody. Nejvíce za ni, včetně stočného, zaplatili obyvatelé Ústeckého kraje, metr krychlový vody tam stál 58,20 koruny. Naopak nejlevnější byla voda v Moravskoslezském kraji, kde její cena dosáhla 39,90 koruny.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud