Happeningový průvod proti rasismu pochodoval Prahou
Nesouhlas s rasismem, antisemitismem a neonacismem přišly v neděli do centra Prahy vyjádřit asi dvě stovky lidí. Zúčastnily se Pochodu dobré vůle, který prošel bývalým židovským městem a pokračoval setkáním ve Valdštejnské zahradě.
Na něm zazněla mimo jiné zpráva o antisemitismu v ČR v loňském roce. Řečníci upozorňovali na nebezpečí všech projevů xenofobie i prorůstání neonacismu do společnosti prostřednictvím politických stran.
Pochod se obešel bez jakýchkoli problémů. Tanečníci a muzikanti po cestě připravili několik vystoupení symbolizujících cestu od poroby a nesvobody do světla, radosti a svobody. Na následném shromáždění Všichni jsme lidi přednesl tajemník Federace židovských obcí (FŽO) Tomáš Kraus zprávu o projevech antisemitismu v ČR v loňském roce. Podle ní jich bylo 44, což je mírný nárůst proti roku 2007, jejich struktura je však trochu jiná.
Počty útoků na osobu a majetek byly stejné v obou letech - stal se jeden, respektive dva, uvedl Kraus. Zvýšil se počet obtěžování - z deseti na 14. "Enormní nárůst je zaznamenán v případě antisemitské literatury, to je alarmující," uvedl Kraus. V roce 2007 bylo podle něho 12 takových případů, loni 24. Za bezprecedentní označil Kraus útok na židovského muže v Josefově; pachatelé byli odsouzeni na půldruhého roku podmíněně. Incident se navíc odehrál na výročí Křišťálové noci a v době pražské konference evropských rabínů.
Z událostí roku 2008 připomněl Kraus aktivity krajně pravicové Dělnické strany (DS). "Poskytla neonacistům obávanou příležitost k takzvanému prosáknutí do veřejného života," řekl. Dodal, že tento trend kopíruje situaci v Německu. Neonacisté poskytli DS mediální pozornost a vzali na sebe odpovědnost za násilné akce, které by u samotné politické strany byly hůře tolerovatelné, prohlásil. FŽO zaznamenala tři neonacisty, kteří údajně za Dělnickou stranu kandidují.
Významný je podle Krause fakt, že neonacisté loni důsledně využívali zákonných možností k pořádaní svých aktivit a vítězí ve sporech nad obecními zastupiteli a právníky ministerstva vnitra. "To je fenomén, který je od roku 2008 také zcela nový," řekl.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) představil výzvu Stop antisemitismu a neonacismu, kterou přijala v pátek v Praze mezinárodní konference Antisemitismus a současnost a která varuje před narůstáním zmíněných jevů ve společnosti.
Nedělní pochod i setkání v Praze byly součástí akce Evropa proti antisemitismu a neonacismu. Konaly se u příležitosti Jom ha šoa, dne vzpomínání na oběti holokaustu, který letos dle židovského kalendáře připadá na 21. duben. V roce 1943 začalo 19. dubna povstání ve varšavském ghettu, při kterém zahynulo na 56 000 lidí.
Témata:
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.