Pochod Ústím se obešel bez incidentů

Autor: ČTK, tez, šim, oce - 
18. dubna 2009
23:57

Sobotní pochod zhruba tří stovek pravicových radikálů Ústím nad Labem skončil kolem 22:30 na Lidickém náměstí, odkud po 21:00 vyrazil.

Jediný vážnější incident se odehrál u hotelu Vladimir, kde se průvod pokusilo zablokovat asi 200 přívrženců krajní levice. Policie ale proti nim zakročila a z trasy pochodu je vytlačila. Obě skupiny se tak nestřetly.

Trasa, kterou extremisté prošli, je dlouhá pět kilometrů. Pravicoví radikálové byli vybaveni svíčkami, pochodovali za zvuku bubnů a přitom je obklopovaly kordony policistů

Svolavatel pochodu Adam Berčík, který je údajně členem krajně pravicové Dělnické strany, však řekl, že demonstranti se rozptýlili ve skupinkách po městě. Akci hodnotí pozitivně. Je prý rád, že se pochod obešel ze strany účastníků průvodu bez incidentů. S podobnými pochody podle něho organizátoři počítají i do budoucna.

Policisté proti anarchistům zasahovali kolem 21:30 na kruhové křižovatce u hotelu Vladimir. K jejich vytlačování z trasy pochodu ultranacionalistů použili hlavně štíty, několikrát se ozvaly policejní výbušky, na místě bylo připraveno i vodní dělo. Několik lidí pak policisté zadrželi. Průvod pravicových radikálů o chvíli později místem prošel bez zájmu. Přesný počet zadržených a případně i zraněných lidí zatím policie nesdělila.

Pochod měl podle ultrapravicových Autonomních nacionalistů, kteří se k akci hlásí jako organizátoři, připomenout oběti spojeneckého bombardování města před 64 lety. Odpůrci pochodu však tvrdí, že jde jen o záminku k připomenutí 120. výročí narození Adolfa Hitlera.


V centru Ústí nad Labem se během dne srocovaly skupinky nacionalistů i jejich levicových odpůrců. Situaci monitoroval vrtulník. Nacionalisté čekali posily z Německa, které dorazily vlakem i speciálně vypraveným autobusem.

V autobuse podle policie jelo asi 25 neonacistů. Doprovázely ho dva policejní vozy. Celkem do Ústí mířilo asi 100 německých radikálů. Na místě byla také zhruba stovka anarchistů.

Podle informací jely do Ústí také vozy s Romy a také asi 40 členů Dělnické strany, kteří se účastnili sobotního pochodu Krupkou na Teplicku. Tam proti Dělnické straně vystoupila asi stovka Romů a několik antifašistů.

Předpokladaný počet byl 500 účastníků. Hlídalo 1250 policistů, z nichž tvořili 750 těžkooděnci.

Pochody, které byly nahlášené na 8:00, se nekonaly. Na Lidické a Mírové náměstí odpoledně přijely desítky policejních aut včetně těžké techniky, obrněné transportéry a vodní děla. Hlavní pochod centrem města byl nahlášený na 20 hodinu.

Policisté kontrolovali doklady, auta, zavazadla i oblečení. Zabavili tři plynové pistole, několik nožů, baseballové pálky, dvě mačety, dva samurajské meče a dokonce i vzduchovky.

Zpravodajové skupinky policistů viděli, jak pečlivě prohledávají místa v okolí ústecké radnice, včetně křoví, a hledají nebezpečné předměty, které by radikálům mohly sloužit jako zbraně.

Policie prohledává podezřelé osoby a kontroluje jejich totožnost Policie prohledává podezřelé osoby a kontroluje jejich totožnost | Petr Merta

Obchody ve městě byly zavřené, některé mají výlohy překryté dřevěnými deskami nebo rozloženými kartony, na další jejich majitelé bednění teprve instalují. Na trase pochodu centrem se objevila žlutá páska s fotografiemi lidských zad, kterou sem během noci pověsila iniciativa V Ústí neonacisty nechceme.

V centru města neparkovaly téměř žádné automobily, jejich majitelé je odvezli. Ve čtvrtích Klíše a Střekov, kam radikálové pochody také nahlásili, ale lidé své vozy nechali. Pozvánky zveřejněné na neonacistických serverech hlavní pochod avizují na 18:00 do centra města.

Policisté v sobotu očekávají příjezd asi 500 českých pravicových radikálů, a další stovky ze zahraničí. Do města dorazí nejspíše i anarchisté, kteří se mohou pokusit s neonacisty střetnout. Policie má připravenu tisícovku mužů i žen, jízdní oddíl, vodní děla a vrtulník.

Ulicie hlídají stovky  policistů. Ulicie hlídají stovky policistů. | Petr Merta

Autonomní nacionalisté si údajně chtějí připomenout oběti bombardování města před 64 lety. Odpůrci pochodů tvrdí, že jde jen o záminku k připomenutí 120. výročí narození Adolfa Hitlera. Letos v únoru na podobný pochod nedalekými Drážďanami, které spojenci v roce 1945 také vybombardovali, přijelo na 6000 pravicových extremistů včetně českých a asi 10.000 jejich levicových odpůrců. Akce skončila tvrdými střety s policií.

Při bombardování Ústí nad Labem americkým letectvem 17. a 19. dubna 1945 zahynulo minimálně 512 lidí. Bylo zničeno 165 domů, těžce poškozeno 65, středně 85 a lehce přes 500 objektů. Ústí nad Labem bylo po Plzni a Kralupech nad Vltavou třetím nejvíce bombardovaným městem v Česku.

gogo ( 18. dubna 2009 16:48 )

dávat skupinkám extrémistů mediální prostor a publicitu. Jednak nám to pošramocuje naši pověst ve světě a jednak to je ta živá voda, která tyto chudáky drží nad vodou. Kdyby se o nich nemluvilo, necítili by se slavní a silní. Prostě je zakázat a konec. To že mohou někde křepčit není důkaz svobody, ale anarchie !

Zobrazit celou diskusi