Lidé se bojí o stromy na Střeleckém ostrově

Pohled na Střelecký ostrov
Autor: ČTK - 
18. března 2009
16:11

Některá občanská sdružení se obávají, že by při přestavbě pražského Střeleckého ostrova mohlo být vykáceno až 91 vzrostlých stromů.

Lidé kritizují také to, že Praha 1 na ostrově údajně plánuje intenzivní osvětlení a nové přístaviště. Informovala o tom mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.

Projekt nyní podle ní posuzuje památkový odbor pražského magistrátu.
Arnika se obává, že projekt města má umožnit větší využívání ostrova ke komerčním akcím. Podle člena sdružení Martina Skalského je návrh příliš radikální. "Střelecký ostrov je oázou přírody v centru Prahy. Lidé jej využívají k procházkám nebo chodí posedět k písčitým břehům a pozorovat plynutí řeky. Populární je také letní kino. K tomu všemu ale není nutné ostrov přestavovat. Stačilo by opravit veřejné osvětlení a chodníky," uvedl Skalský.

Kasiková upozorňuje rovněž na to, že zeleň na ostrově je hnízdištěm několika druhů ptáků včetně chráněného ledňáčka a vykácení devíti desítek stromů by mohlo ptáky ohrozit. Podle sdružení je jen 18 stromů nemocných a nelze se u nich pokácení vyhnout. "Ostatní ovšem mají padnout převážně kvůli představě architektů o nové koncepci ostrova. Nově má být vysazeno pouze 53 stromů. Museli bychom čekat dvacet let, než vyrostou a začnou plnit ekologické a estetické funkce," tvrdí předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková.

Praha 1 chce začít s rekonstrukcí ostrova ještě letos, v rozpočtu si na to vyhradila 40 milionů korun. Na ostrově mají vzniknout nové povrchy, cestičky a louky pro odpočinek. Městská část plánuje vybudovat rovněž výtah, který zpřístupní ostrov vozíčkářům. Upraveny budou i sportovní plochy, sportoviště budou zpřístupněna veřejnosti. I nadále by se zde měly konat koncerty a různé kulturní akce. Není ale jasné, zda na ostrově zůstane i oblíbené kino. Radnice musela už jednou návrh na přestavbu ostrova přepracovat, původní návrh se nelíbil památkářům.

Střelecký ostrov, který se nachází v blízkosti budovy Národního divadla, nese název podle toho, že v jeho středu kdysi bývala střelnice. S oběma břehy Vltavy jej spojuje most Legií.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud