Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Za 6 dní chobotnici odzvodní: Co bude s projektem?

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: hoř - 
24. února 2009
06:59

Bude stát Kaplického 'chobotnice' na Letné, nebo ne? To je otázka, kterou si poslední dobou pokládalo dost lidí. Pokud se ale za 6 dní nestane zázrak, tak se 'chobotnice ' vrátí zpět majiteli, tedy Kaplickému Studio Future Systems.

A stát mu bude muset zaplatit z vlastní kapsy 4,6 milionu korun. Národní knihovna měla celé dva roky na to, aby začala připravovat projektovou dokumentaci stavby. Dvouletá lhůta uplyne 2. března, což je právě datum, kdy vyhrál projekt zesnulého Jana Kaplického. Čas, který byl stanoven na realizaci projektu, se ale rychle krátí a výstavba tak padá v zapomnění.

"Díky vyjádření odborníků a ministerstva kultury je to pro nás naprosto uzavřená záležitost," potvrdil Blesku mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

bobina ( 24. února 2009 13:24 )

mně se jeho stavby líbí moc a je škoda,že si nemůžeme takových moderních staveb užívat,včetně vnitřního vybavení,které je pohodlné,luxusní! Budeme mít i nadále nudné knihovny se zaprášenými regály a dále polezeme po žebříčcích a plošinkách do horních pater,dále budeme mít knihy v nepohodlných a tmavých špeluňkách! Je vidět,že lidé ztratili zájem a smysl pro krásno a moderno,spokojí se s málem!

jirkaplacek ( 24. února 2009 11:23 )

Co se komu líbí nebo nelíbí, o tom se můžete hádat do nekonečna. Celý problém není zaviněn p. Kaplickým, ale zadáním. A na tom se podílel právě pan Ježek, který má tolik hlodů jako jeho jmenovec bodlin. 1/Nebyl stanoven řádový limit rozpočtových a provozních nákladů. V Česku by tahle věc stála více než 5 mld. Kč a zařadila by se k pomníku na Vítkově, Stalinově pomníku a podobným hektickým megastavbám. Provoz by byl šíleně ztrátový. kromě toho - stejně se musí opravit Klementinum - 2 mld. Kč. A co potom? Udělat z toho vietnamsko-ruskou tržnici? 2/Drtivou část knih nepotřebujete mít fyzicky v nějaké centrální knihovně. Pomocí internetu a programu virtuální knihy si ji budete moci stáhnout KDEKOLIV na světě a KDYKOLIV. Můžete si z toho dělat snadno výpisky, vést diskuse atd. To vše vyjde nesrovnatelně laciněji a odstraní pragocentrismus. Naši literaturu (všeho druhu) si budou moci porhléžet kdekoliv v cizině. Pořízení elektronické knihy je v podstatě záležitostí vložení jednoho odstavce do zákona. Než dnes kniha vznikne, existuje v elektronické podobě. Takže nakladatel předá do centrálního fondu řekněme "disketu". A JE TO !

qvido ( 24. února 2009 11:14 )

Chobotnice se mi líbí,ale spíš mně zajímá jestli pokutu platíme mi, nebo radní, kteří se proti stavbě postavili

kibic ( 24. února 2009 11:04 )

dyk to nebyl zas tak hroznej navrh. me by teda na letny chobotnice nevadila

leaael ( 24. února 2009 09:17 )

Je to ošklivé a vůbec by se to tam nehodilo!

Zobrazit celou diskusi