V Jeseníkách se rozjely vleky. Hurá na lyže!

Na Černé hoře byly ideální podmínky k lyžování. Sluníčko hezky svítilo.  (Autor: Jaroslav Krčál)
Autor: ČTK - 
29. listopadu 2008
13:11

V nejvyšších moravskoslezských horách v sobotu začala lyžařská sezona. Své vleky alespoň částečně rozjela většina středisek. Lyžování zdar!

Milovníci zimních sportů se tak od dopoledních hodin prohánějí například na svazích v Petříkově, ale i v Branné či na Červenohorském sedle. Naopak v nejvýše položeném středisku na Ovčárně zatím ochranáři spuštění vleků nepovolili. Podle záchranářů však návštěvnost nijak velká není, na horách totiž nepanuje příliš ideální počasí.

Poprvé se dnes otevřela například obě lyžařská střediska v Petříkově na Šumpersku. "Jsou vysněžené celé sjezdovky. Lidé jezdí za zlevněné dětské jízdné a v tomto režimu budeme jezdit až do Vánoc," řekl dnes ČTK majitel areálu Ski Petříkov Robert Kolář. Podotkl, že dvě třetiny svahů jsou zasněženy technickým sněhem, který dosahuje místy až půlmetrové vrstvy.

"Kotvy na vlecích jsou plné, dole se nestojí žádná fronta," doplnil Kolář.
Vleky se dnes rozjely i ve vedlejším areálu Kaste. Také tam podle jeho majitele Františka Kaštyla mohou lidé až do Vánoc využít slev. Do svátků zaplatí za celodenní permanentku 270 korun, dospělé jízdné přitom stojí o 120 korun více.

Dva vleky jsou už ode dneška v provozu také na Červenohorském sedle. Na svazích tam podle zástupců areálu leží až 30 centimetrů sněhu. Středisko se přitom nemůže spoléhat na umělé zasněžování. "Lidí je ale málo, je tady špatné počasí," podotkl jeden z pracovníků.

Lidé mohou s lyžemi zamířit také do lyžařského střediska na Ramzové nebo od středy do Branné na Šumpersku. Naopak na Ovčárně je areál zatím uzavřen. "Nejezdíme, chybí nám pět až deset centimetrů, aby nám ochranáři dovolili spustit vleky. Počítám však, že příští týden se už rozjedeme," řekl ČTK provozovatel střediska Josef Figura.

Podle náčelníka horské služby v Jeseníkách Michala Klimeše je nyní na horách kolem nuly a na hřebenech fouká silný nárazový vítr. Dopoledne na horách sněžilo a nyní tam panuje mlha. Vzhledem k počasí je podle něj návštěvnost zatím malá a záchranáři dosud nemuseli u žádného lyžařského úrazu zasahovat.

Další videa
Články odjinud