„Přítelkyně šla pod záminkou převzetí nějaké zásilky dolů ke vchodu. Když se vrátila ke dveřím, do bytu už ji nepustili a vyměnili zámky,“ řekl Blesku Miroslav, který tak se svou družkou strávil noc na chodbě ve spacáku.

„Jde o dlouhodobé neplatiče. Na nájemném dluží nějakých 60 tisíc korun. Snažili jsme s nimi dohodnout, bohužel to nešlo,“ vysvětlil Petr Vosmík, generální ředitel Českomoravské realitní, a. s., která majitele bytu zastupuje. Verze majitele a nájemníků se radikálně liší.

„Vždycky jsme platili včas a správně. První smlouva však nesplňovala náležitosti, které splňovat měla, tak jsme kvůli tomu podali žalobu. Pak s námi majitelé sepsali smlouvu na tři měsíce s tím, že nám ji při dobré platební morálce prodlouží. To se nestalo, tak jsme podali žalobu i kvůli této smlouvě. A nevím, proč bychom měli platit, když nám stejně odpojili elektřinu, a byt je tak neobyvatelný,“ řekl Miroslav.

Ať už to bylo jakkoli, to, že nájemníci neplatili, je z bytu vyhnalo! Včera ráno realitka vystěhovala věci z bytu a uskladnila je. „Majitel teď může věci zadržovat, dokud nájemníci dluh neuhradí,“ dodal Vosmík. Pár se teď nejspíš uchýlí k rodičům pana Rolečka. „Vůbec nevím, co s námi bude dál,“ řekl Roleček Blesku. V bytě navíc zůstaly důležité léky, které Jana potřebuje, a také kočky. „Léky i doklady pár dostal hned ve středu večer, kočky moji zaměstnanci normálně krmili a ráno je v přepravkách předali majitelům,“ řekl Vosmík.

Základem je dobrá smlouva

Pokud máte správně sepsanou nájemní smlouvu, nemůže vás nikdo vyhodit. Podle advokáta Tomáše Mužíka to ale vypadá, že manželé měli smlouvu na dobu určitou. Po jejím uplynutí už neměli na bydlení v bytě právo. Pronajímatel svůj byt zabezpečil proti neoprávněným nájemcům, stejně jako by ho mohl zabezpečit třeba proti bezdomovcům.

Fotogalerie
6 fotografií