Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Někdejší král Juan Carlos uvízl v Pandoře: Kšefty s milenkou a daňové ráje

Autor: mav, El País - 
7. října 2021
19:05

Dvoumiliardový dar od saúdského krále schovaný v daňovém ráji i milenka v čele investičního fondu… Juan Carlos I. se zřejmě nespokojil se španělským trůnem, snažil se i o velké mezinárodní obchody. Nakonec ho stály trůn i domov. Něco vyšlo najevo díky úniku dat zvanému Paradise Papers, nyní to dokreslují i Pandora Papers, jak píše španělský deník El País.

Juan Carlos byl populární osobností, však stál po smrti diktátora Fraciska Franka u přerodu Španělska v moderní demokracii a docela úspěšnou zemi. Jenže roku 2014 překvapivě abdikoval, a to kvůli kontroverzím, jejichž detaily stále ještě vycházejí najevo.

Dva roky před abdikací se veřejnost dozvěděla o jeho milostném vztahu s Corinnou Larsenovou (alias zu Sayn-Wittgenstein-Saynovou), dánsko-německou obchodnicí. A vyšel najevo celkem nešťastně. Král si zlomil nohu na africkém safari v časech hospodářských potíží, kdy veřejně prohlašoval, jak nemůže kvůli nezaměstnanosti mladých spát. Kvůli úrazu se mu luxusní výlet nepodařilo ututlat jako jindy. Později únik dat Panama Papers ukázal, že zhruba milion korun za králův výlet do Botswany uhradil saúdský obchodník, figurující v čele šestnácti firem v daňových rájích.

Jak Larsenová uvedla pro BBC, milenci byli do roku 2009, ale nadále se přátelili a Juan Carlos ji chtěl zpátky. Vážnější než románek i než pokrytectví byly kšefty, které král s přítelkyní prováděli a schovávali před španělským finančním úřadem v daňových rájích.

Video Pandora Papers a Andrej Babiš: O co v kauze jde? - Videohub

Larsenová byla činná v nepodařeném plánu Španělsko-saúdského investičního fondu, který měl roku 2007 ambici shromáždit půl miliardy dolarů (11 miliard korun) od španělských a saúdskoarabských investorů (a ještě daleko víc pak půjčit jinde). Peníze by šly na rozsáhlé infrastrukturní projekty v Saúdské Arábii a jinde v regionu, například na rychlodráhu z Mekky do Mediny, jejíž část buduje konsorcium španělských firem.

Projekt podporoval Juan Carlos. Fond měly spravovat dvě zahraniční firmy a přes ně i králova (tehdy ještě neznámá) milenka. „Zvažovali jsme na to vypsat transparentní, veřejné výběrové řízení, ale Saúdové řekli, že to musejí být tyto dvě firmy,“ prozradil El Paísu tehdy vysoce postavený činitel ministerstva obchodu. Projekt se nezdařil, peníze se nesešly.

Pandora Papers nyní odhalují, že Larsenová zamýšlela uvést Juana Carlose jako jednoho z dědiců (vedle jejích dvou dětí) případných výnosů z onoho investičního fondu. Tento dopisní pokyn zůstal nepodepsaný a tedy neplatný, ovšem v kolekci Pandora Papers je ještě druhý, prakticky totožného znění, vytvořený o pár minut později – jen jméno jeho výsosti Juana Carlose I. Bourbonského nahradil „Pan X“. A ten už je podepsán, píše El País.

V téže době ovšem Juan Carlos dostal dárek od saúdského krále, resp. ministerstva financí, 100 milionů dolarů na účet panamské nadace ve švýcarské bance.

„Tyto fámy mají původ ve zfalšované dokumentaci,“ reagoval právník Larsenové Robin Rathmell. „Bude se to řešit v rámci soudního procesu v Anglii, kde moje klientka žaluje Juana Carlose.“

Exmilence žalovala v prosinci 2020; viní ho z „tajného i otevřeného sledování“ španělskými agenty, když byla v Londýně či v Monaku. A také ji prý pomluvil, že mu ukradla oněch 100 milionů dolarů od saúdského krále, které byly později ze Švýcarska převedeny na Bahamy, další daňový ráj, na její účet. Podle Larsenové šlo o dar, král ho však později chtěl vrátit. „Myslím, že to bylo uznání toho, jak moc pro něj znamenám. Vděčnost za to, že jsem se o něj starala v jeho absolutně nejhorších chvílích,“ řekla v rozhovoru s BBC.

Nyní v žalobě požaduje nespecifikovanou sumu jako odškodnění a také, aby soud bývalému králi zakázal ji kontaktovat, sledovat, pomlouvat nebo se k ní přibližovat na 150 metrů, informoval v červenci El País.

Zato ve Španělsku na královský soud nedojde. Podle zdrojů El Paísu se prokurátoři chystají všechny tři větve vyšetřování ukončit. Ukrývání peněz v daňových rájích bylo promlčeno, na další panovníkovy přečiny se vztahuje královská imunita. A z posledních obvinění se Juan Carlos vyvlekl tím, že situaci napravil a doplatil osm milionů eur na daních – třebaže někteří zastávají názor, že tak učinil nepřípustně pozdě, když už věděl, že po něm úřady půjdou. Tak jako tak radši Juan Carlos loni odešel do exilu do Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Larsenovou zatím švýcarské úřady za onen králův „dar“ dál vyšetřují.

A ve Španělsku se vyšetřuje i mexický podnikatel Allen Sanginés-Krause, který Juanu Carlosovi posílal darem statisíce eur. V Pandora Papers se nyní ukázalo, že právě s tímto Mexičanem Larsenová kdysi vlastnila firmu na Seychelách, dalším populárním daňovém ráji, zjistil El País.

Syn Juana Carlose, nynější král Felipe VI., se loni vzdal veškerého nároku na dědictví z otcových zahraničních kont a také otci sebral roční kapesné 194 232 eur (skoro pět milionů korun). V jiném skandálu s daňovými úniky málem šla do vězení Felipova sestra, infantka Cristina. Nakonec za mřížemi pyká jen její manžel, Cristině však bratr odebral titul vévodkyně z Palmy de Mallorca.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa