Potěm-Kimova plážová vesnice: KLDR slavně uvítala ruské turisty, dohlížel na ně kompars z tajné služby?

Autor: mav - 
31. července 2025
12:19

Korejský diktátor Kim Čong-un koncem června s velkou slávou otevřel obří turistický resort, po dvou týdnech tam přivítali ruského ministra zahraničí i první zahraniční zájezd. Návštěvníci si pochvalovali nablýskané vybavení i opulentní hody. Ruští reportéři si však všimli řady nesrovnalostí a podezřelých okolností.

Resort Wonsan Kalma s desítkami hotelů, ubytoven, apartmány i kempy má pojmout na dvacet tisíc turistů, nabízí jim na čtyřech kilometrech pláží samozřejmě i sportovní, zábavní či gastronomické vyžití. Začátkem července se resort formálně otevřel i cizincům. Souběžně se tam podívala třináctka ruských turistů a delegace vedená ministrem Sergejem Lavrovem. S sebou vezl i několik novinářů, jistě loajálních vůči Kremlu a zvyklých na notičky; jakmile však nešlo o vyšší státní zájem, dokázali si tito hosté Kimova tvrdého režimu všímat věcí, o jakých by doma nejspíš pomlčeli. Každopádně ostříleným ruským novinářům není zapotřebí vysvětlovat fenomény jako Potěmkinova vesnice a dohled tajných služeb na cizince.

Jak účastníky prvního zájezdu, tak ministerskou delegaci hostitelé rozmazlovali desetichodovými jídly i svědomitou péčí. Reportéra Kommersantu zarazilo, že vídá nápisy podniků v angličtině namísto jazyka Rusů nebo Číňanů, na které se Severní Korea zaměřuje – prakticky jen s těmito zeměmi má dobré vztahy.

Podezřelá ruština

„Území je rozděleno na dvě zóny, mezinárodní a korejskou, pro místní obyvatele. Nejsou nijak oddělené, jedná se o jeden pás pláží a hotelů, ale když se přiblížíte k hranici své oblasti, stráže vás informují, že dál nemůžete, a nasměrují vás zpět k hotelu,“ popsala cestovní kancelář Vostok Intur podle serveru DV Novosti.

„Většina personálu umí tak či onak rusky a rozumí našemu jazyku. Zaměstnanci znají minimálně slova jako ‚vidlička‘, ‚hůlky‘, džus‘ a další,“ poznamenal server DV Novosti s odkazem na cestovní kancelář Vostok Intur, jež do Severní Koreje vypravuje zájezdy z Vladivostoku. „Kromě toho manažeři hotelu a bezpečnostní služba mluví anglicky a můžete je požádat, aby personálu něco vysvětlili v korejštině. A každé skupině rekreantů je přiděleno několik průvodců, kteří jsou po celý den poblíž a pomáhají s různými nuancemi.“

Reportér Kommersantu z místa hlásil, že s ruštinou personálu to tak slavné není, zato se obstojně dalo domluvit s domácími turisty, s nimiž by přitom cizinci podle dlouholetých pravidel normálně vůbec neměli přijít do styku – ostatně pláže jsou rozdělené do dvou sektorů, pro domácí rekreanty a pro cizí. A ruština už dávno není v zemi tak běžná, jako když za studené války korejské komunisty mocně podporovali sovětští soudruzi. Navíc se místní rekreanti objevili až poté, co dorazil Sergej Lavrov s doprovodem. Předtím měla třináctka účastníků zájezdu rozlehlé pláže jen pro sebe... 

Turistům rovněž připadala nezvyklá, ne-li rovnou podezřelá, pozornost personálu, místy hraničící se špiclováním: „V jednu chvíli jsme se mezi sebou bavili, že je škoda, že na balkoně nemáme židle. Za pár hodin už tam byly…“

Komparsisté, nebo agenti?

Nesrovnalostí reportéři zaznamenali víc. „Ve druhém patře hotelu bylo možné vidět dívku v bílém tričku s vlajkou KLDR a muže v černém obleku, kteří, jak se zdálo, nepřetržitě hráli kulečník. Stáli u zeleného stolu ve dvě hodiny ráno, když se ruští novináři vraceli z pozdní večeře, v osm hodin ráno následujícího dne i celý večer po skončení oficiálních akcí,“ vylíčila zpravodajka RBK. „Jakmile ale reportéři zmizeli z jejich zorného pole, zvuk kulečníkových koulí okamžitě utichl.“

„Tihle dva nedostali zrovna nejhorší role,“ napsal reportér Kommersantu. „Jiní zřejmě inscenovali další dovolenkové scény – ten nepřetržitě kouří na lavičce v parku, ten jezdí na kole po pláži, další na terase baru pod spalujícím sluncem drží sklenici piva.“

Někteří zvládali rolí i víc, například „zástupci lidu“ vítající v hotelu šéfdiplomata Lavrova. „Ministrovi předala kytici dívka v tradičním sněhobílém oděvu čosonot. Půl hodiny po zahájení jednání prošli kolem novinářů čekajících ve vstupní hale ti samí lidé, nyní však v přestrojení za turisty,“ všimla si novinářka.

Zvláštní také je, že se resort po prvním zájezdu a delegaci zase zahraničním hostům zavřel – alespoň to uvádí agentura Bloomberg nebo web televize BBC.  Podle nich dočasné uzavření, bez udání důvodu, hlásaly webové stránky turistického úřadu KLDR. „Dezinformace americké agentury je hrubá lež,“ reagovala ovšem rezolutně Lavrovova mluvčí  Marija Zacharovová podle agentury TASS. Server NK News předpokládá, že Rusů se zákaz netýká, další zájezd se má konat v srpnu.

Nelze však říci, že by celý resort byla jen nablýskaná fasáda. Na místě se intenzivně stavělo od roku 2018, rozvoj areálu dokumentovali i experti na záběrech z družic. „Resort je nepochybně otevřený, ale ještě není úplně dokončený,“ uvedl server 38north specializovaný na sledování Severní Koreje.

Severní Korea je už tradičně hodně uzavřená cizincům. V dřívějších letech mohly do země přísně hlídané zájezdy hlavně přes Čínu (včetně turistů z Evropy), s pandemií koronaviru však KLDR takřka neprodyšně uzavřela hranice. Ojediněle začala pouštět návštěvníky roku 2023. Loni se otevřel první lyžařský resort Masikrjŏng, kam také vypravila pár zájezdů ruská CK Vostok Intur. Pro běžné ruské turisty jsou ale zimní i letní resort v Koreji docela drahé, levněji a s lepšími službami si mohou zaletět třeba do Egypta, Turecka nebo Dubaje.

Video  Propaganda z KLDR: Dokument detailně líčí a opěvuje návštěvu Kima u Putina.  - Reuters
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 31. července 2025 16:26 )

Kdyby se u nás odstranilo vše co komunisté postavili, tak je tady jen holá planina s montovnami.

Ras Putin ( 31. července 2025 15:27 )

Dokázali úžasně napodobit to, co je ve většině letovisk naprostým standardem, ale fakt je, že v KLDR dokáží věci, které jsou ve většině vyspělých zemí jen málo myslitelné a v postkomunistických zemích z nich naštěstí zbyly jen rozpačité vzpomínky na něco, co se už, doufejme, nikdy nevrátí. Ale jak dokazuje 099, jsou mezi námi individua, která na tyto časy nemohou zapomenout a velmi by si přáli vrátit je zpět.

Uživatel_5313099 ( 31. července 2025 12:44 )

Pan reportér maw opět perlí. Úžasný resort,může jen závidět co v KLDR dokáží.

Zobrazit celou diskusi