Politička „skokanka“ a rekordmanka: Austrálie má nejmladší senátorku!
V australském senátu zasedne historicky nejmladší členka, která na začátku května oslavila 21. narozeniny. S odvoláním na konečné výsledky voleb ze začátku měsíce to dnes napsala agentura AP. Šestileté funkce se Charlotte Walkerová oficiálně ujme na začátku července.
Vítězství Walkerové se neočekávalo, protože ji vládnoucí Labouristická strana na kandidátce umístila na třetí pozici, ze které málokdy vzejde vítěz. Navzdory složitému systému hlasování se ale v pondělí večer místního času stala třetí labouristickou senátorkou z celkových šesti, kteří budou zastupovat stát Jižní Austrálie.
„Chci odvést dobrou práci pro Jižní Austrálii, ale také chci ukázat mladým lidem, zejména mladým ženám, že toho mohou také dosáhnout. Jsem z toho opravdu nadšená. Málo lidí mého věku se dostane do Canberry a má možnost přispět tak, jak teď můžu já,“ řekla bývalá odborová funkcionářka.
Walkerová se senátorkou oficiálně stane 1. července a její základní plat bude činit 217.060 australských dolarů (přes tři miliony Kč) ročně, tedy zhruba 18.088 dolarů měsíčně (více než 256.000 Kč).
Nejmladším senátorem byl do letošních voleb 23letý Jordon Steele-John za Zelené, kterého si v roce 2017 vybrali voliči státu Západní Austrálie. Nejmladším politikem dvoukomorového parlamentu byl 20letý poslanec Wyatt Roy, pro kterého v roce 2010 hlasovali obyvatelé státu Queensland.
Australané ve volbách 3. května, kdy Walkerová slavila narozeniny, vybírali 150 poslanců a 40 z celkových 76 senátorů. Díky drtivému vítězství labouristů zůstává premiérem 62letý Anthony Albanese, který zemi vede od roku 2022. Jeho strana získala 94 křesel, zatímco opoziční liberální koalice má 43, tři menší strany po jednom a nezařazení devět poslanců. O zbývajícím zákonodárci ještě není rozhodnuto, protože se hlasy stále sčítají.
Senátoři v Austrálii vykonávají šestiletý mandát. Do senátu, stejně jako do tamější poslanecké sněmovny, mohou kandidovat lidé, kteří dosáhli nejméně 18 let, mají australské občanství a jsou oprávnění volit. V Česku se mohou poslanci stát lidé starší 21 let a senátory lidé starší 40 let.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.