Trumpovi zůstane boeing od Kataru i po konci mandátu? Dary byli zasypáni i jeho předchůdci

Autor: vja - 
7. července 2025
05:00

Zprávy o tom, že administrativa Donalda Trumpa přijala od Kataru jako dar letadlo v hodnotě 400 milionů dolarů, vyvolaly přehršel otázek ohledně darů od zahraničních lídrů. Navíc se zdá, že Trumpovi zůstane i po odchodu z Bílého domu. Netradiční dary během výkonu své funkce však obdrželi i Trumpovi předchůdci.

Zprávy o tom, že administrativa Donalda Trumpa přijala luxusní boeing od katarské královské rodiny, vyvolaly bouři kritiky. Podle odborníků takový dar porušuje ústavní pravidla, která se snaží chránit před úplatky a korupcí, píše The Guardian.

Přijímání darů od zahraničních mocností má u amerických prezidentů dlouhou historii. Například stůl, u kterého Trump podepsal rekordní počet exekutivních příkazů, darovala USA v roce 1880 královna Viktorie. Tzv. „Resolute Desk“ byl darován prezidentu Rutherfordu B. Hayesovi a je vyroben z dubového dřeva britské lodi HMS Resolute.

Prezidentům USA byly v minulosti darovány oděvy, starožitnosti, a dokonce i zvířata. Nejčastěji se pak těchto darů zbavovali prostřednictvím složitého byrokratického procesu zakotveného v ústavě. Za vlády George W. Bushe bylo štěně darované prezidentem Bulharska prvně odesláno přímo do Národního archivu, který uchovává vládní a historické záznamy. Štěněte bulharského pasteveckého psa se následně ujala nejmenovaná rodina.

Bush si psa nemohl ponechat, protože podle ústavní klauzule o odměnách (emoluments clause) mají držitelé vládních funkcí zakázáno přijímat dary od jakéhokoli „krále, knížete nebo cizího státu“ bez souhlasu Kongresu. Trumpovi úředníci se ale údajně domnívají, že prezident by si mohl luxusní letadlo ponechat, protože na konci jeho funkčního období bude převedeno do majetku jeho prezidentské knihovny. K tomuto závěru podle zdrojů dospěli poté, co zjistili, že dar nebyl podmíněn žádným oficiálním úkonem, a tudíž se nejedná o úplatek.

Cokoliv nad 480 dolarů patří „lidu Spojených států“

Podle amerických zákonů si mohou federální zaměstnanci ponechat zahraniční dary v hodnotě nižší než 480 dolarů. Cokoli nad tuto částku je považováno za dar „lidu Spojených států“ a musí být zaevidováno a následně zprocesováno oddělením darů Bílého domu. Většina darů je předána do národního archivu nebo budoucí prezidentské knihovny.

Stejně jako u ostatních prezidentů obsahuje prezidentská knihovna Baracka Obamy tisíce darů, které během výkonu funkce obdržel. Mezi nimi jsou například stříbrné manžetové knoflíčky, vánoční ozdoby či ořezávátka na tužky s motivem dvoupatrového autobusu.

I stůl v Oválné pracovně byl darem. I stůl v Oválné pracovně byl darem. | Twitter Donalda Trumpa

Pokud se prezidentovi nějaký dárek skutečně zalíbí, může si jej ponechat, pokud za něj zaplatí přiměřenou tržní hodnotu. V roce 2023 výbor pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů USA oznámil, že postrádá 100 předmětů, které Trump dostal od cizích zemí během svého prvního funkčního období. Patřil mezi ně obraz prezidenta v životní velikosti darovaný prezidentem Salvadoru a golfové hole od japonského premiéra, jejichž celková hodnota přesáhla 250 000 dolarů. Trumpův mluvčí uvedl, že mnoho z těchto předmětů Trump „obdržel buď před nástupem do úřadu, nebo po konci mandátu“.

Dosud nejhodnotnější dar

Deník New York Times uvedl, že nabídka letadla Boeing, která v současnosti plní titulky novin, by s odhadovanou hodnotou 400 milionů dolarů byla pravděpodobně nejdražším darem od zahraniční vlády v historii USA. Uvádí se, že prezident by letadlo používal jako nový Air Force One až do doby krátce před ukončením svého druhého působení v Oválné pracovně, kdy by mohlo být převedeno na nadaci jeho prezidentské knihovny.

„Jakýkoli dar poskytnutý zahraniční vládou je vždy přijímán v plném souladu se všemi platnými zákony. Administrativa prezidenta Trumpa se zavázala k plné transparentnosti,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Navzdory etickým obavám používají zahraniční představitelé dary jako důležitý nástroj k posílení vztahů a prolomení diplomatických ledů. V roce 1997 daroval ázerbájdžánský prezident Hejdar Alijev Billu Clintonovi a první dámě Hillary Clintonové koberec o rozměrech 6 × 5 stop s jejich podobiznami.  V roce 2008 daroval izraelský premiér Ehud Olmert Bushovi jízdní kolo. Stalo se tak v reakci na oznámení, že tehdejší prezident nemůže běhat kvůli zranění kolena.

Ostatní členové administrativy se řídí stejnými pravidly pro poskytování a přijímání darů. V roce 2005 byl počet darů viceprezidenta Dicka Cheneyho dvakrát vyšší než u prezidenta George W. Bushe. V tomto roce Cheney, vášnivý lovec, obdržel čtyři zbraně včetně jedné v hodnotě více než 6 000 dolarů. Pro Bushe bylo v roce 2005 možná nejzajímavějším dárkem 300 liber (136 kg) syrového jehněčího masa z Argentiny. Dar byl však pravděpodobně zničen tajnou službou kvůli oficiálním pravidlům Bílého domu pro dary v podobě potravin a nápojů.

Video  U Miami se potopila jachta Lamborghini, ženy se fotily při záchraně.  - Instagram/@cap_linares
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi